Staszic: Trzecie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Slawistycznym

26 kwietnia 2019 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się finał XI Konkursu Slawistycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Reklamy

 

Wzięła w nim udział młodzież z Biłgoraja, Puław, Włodawy, Terespola, Lublina, Świdnika oraz innych miejscowości województwa lubelskiego. Hrubieszowskiego Staszica reprezentowały: Anna Najczuk (IIB), Barbara Kusiak (IIE) i Aleksandra Wesołek (IIE).

Swoim występem zatytułowanym „Символика цвета в Древней Руси” uczennice wywalczyły III miejsce. Dziewczyny, ubrane w przepiękne stroje ludowe, wręcz śpiewająco przedstawiły symbolikę kolorów, znaczenie każdego z nich w życiu codziennym, wierzeniach, przypowieściach i bajkach Słowian. Jurorom i widzom dany temat uczennice przybliżyły zarówno w języku rosyjskim, jak i polskim oraz za pomocą prezentacji multimedialnej. 

Marta Kuraszko i Gabriela Jarosz, uczennice klasy IE, zaprezentowały scenkę pt. „Русские приметы и суеверия”. Świetnie wypadły, zdobywając wyróżnienie. Uczennice były przygotowane i wspierane podczas rywalizacji w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMSC przez p. Neonilę Pawluk i p. Ludwikę Siudykę. 

Cieszymy się, że udział w konkursie przyczynił się do głębszego poznawania kultury i tradycji naszych wschodnich sąsiadów. Z pewnością można powiedzieć, że język rosyjski w naszej szkole jest lubiany przez uczniów, czego dowodem są osiągane sukcesy. Warto uczyć się tego języka, poszerzając wiedzę, zdobywając dyplomy i atrakcyjne nagrody!


Tekst opracowała: Basia Kusiak

Fot. ZS nr 2