Staszic w polsko-rosyjskim quizie erudytów (ZDJĘCIA)

Rozpoczął się rosyjsko-polski dwujęzyczny quiz online „Rospolquiz: bitwa erudytów”! – edycja 2022. Quiz to analog słynnej rosyjskiej telewizyjnej gry „Co? Gdzie? Kiedy?”.

Reklamy

W każdym spotkaniu są 3 rundy tematyczne — polskie realia, rosyjska rzeczywistość i dziedzina wiedzy ogólnej. Gra odbywa się online. Biorą w niej udział drużyny z Polski i Rosji, składające się z 2 do 6 uczestników. Odpowiadając na pytania grający wykazują swoją erudycję i umiejętność logicznego myślenia. Drużyna, która weźmie udział w maksymalnej liczbie gier i uzyska największą liczbę punktów, zostanie zaproszona do finałowego meczu w Moskwie (podróż i zakwaterowanie — na koszt organizatorów).

W pierwszej bitwie, 20 stycznia 2022 r., uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów Staszica. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

A oto kilka przykładowych pytań. Odpowiecie?

– Pod koniec XIX wieku w Tybecie obowiązywał zakaz „uwięzienia ludzi w czarnej skrzynce”. Dlatego dla rosyjskiego badacza Cybikowa wyprodukowano specjalny Bęben modlitewny. Dzięki takiej sztuczce społeczność naukowa otrzymała ponad dwieście …….. czego?

O kim poeta Wiktor Junosza powiedział, że „francuskie niebo płakało dla niego polskim deszczem”?

– Giles Fletcher podróżował po Rosji w XVI wieku. W swoich zapisach Fletcher zauważył, że na południowym wschodzie kraju wolą hodować JE, ponieważ pozwala to na zmniejszenie strat podczas najazdów. Prosimy odpowiedzieć, kim ONE są?

­

(info i fot. LO Staszic)


Zobacz też:

Hrubieszów: Młodzież Staszica – dzieciom (ZDJĘCIA)

Hrubieszów: Młodzież Staszica – dzieciom (ZDJĘCIA)