4 października 2024

Staszic w Sejmie

28 gimnazjalistów i licealistów z województwa lubelskiego w Dniu Dziecka wcieliło się w role posłanek i posłów. Wśród tych wyróżnionych były uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica: Weronika Grądzka i Agnieszka Szpyrka (uczennice kl. II A mat. – fiz.), przygotowane pod kierunkiem pani Edyty Wolańczuk, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie.

Reklamy


Młodzi posłowie spotkali się w Sali Posiedzeń Sejmu, by wspólnie przegłosować wypracowaną wcześniej uchwałę. Tematem przewodnim tegorocznego posiedzenia były „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. W projekcie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy w czasie siedmiotygodniowej rekrutacji musieli podjąć działania animacyjno-badawcze związane z wybranym miejscem pamięci.

Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Młodych polityków powitała też minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. – „Chcemy, razem z waszymi rodzicami, byście byli obywatelami Polski, Europy i świata. Żebyście świetnie znali matematykę, bo bez niej nie ma

Reklamy

XXI wieku, informatykę, język obcy, ale również polską literaturę. (…) Chcemy też, abyście znali swoją historię, bo wtedy czujecie się ważni, dumni i bezpieczni, potraficie rozmawiać z rodzicami i dziadkami” – powiedziała minister edukacji narodowej.

O konieczności egzekwowania przez dzieci prawa do wyrażania własnego zdania mówił też Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Podkreślał, że jest ono konieczne do budowania dobrych relacji międzypokoleniowych. Nawiązując do tematu przewodniego XXII sesji SDiM Marek Michalak zaznaczył, że warto pamiętać o przesłaniu, które zostawił nam Janusz Korczak. – „Formułując prawa dziecka w czasach, kiedy były one fundamentalnie łamane Janusz Korczak upomniał się o prawo dzieci do wyrażania własnego zdania i wskazał jako fundament prawo każdego człowieka do szacunku. Bez względu na to skąd jest, ile ma lat, jakie ma pochodzenie i biografię” – mówił rzecznik praw dziecka.

Reklamy

Pamięć na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać czymś co jest skierowane tylko ku przeszłości. Oczywiście tak jest, ale pamięć jest także ważnym elementem naszej współczesności oraz działaniem skierowanym ku przyszłości – powiedział zwracając się do młodych posłów Łukasz Kamiński – prezes, zaproszonego pierwszy raz do udziału w organizacji SDiM, Instytutu Pamięci Narodowej. Szef IPN podkreślił też, że pamięć jest źródłem wartości i fundamentem tożsamości narodowej.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom udziału w tak znaczącym przedsięwzięciu – życzymy dalszych sukcesów.