Strażnicy porządkowali polski cmentarz wojskowy na Ukrainie

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pełniący służbę w Placówkach Straży Granicznej w Hrubieszowie i Horodle w dniu 25 października 2011 roku wraz z przedstawicielami Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej po raz kolejny uczestniczyli w akcji porządkowania jednego z polskich cmentarzy na Ukrainie w miejscowości Bielin.

Reklamy

i>„ Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy
Choć macie sami doskonalsze wznieść

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży

I wy winniście im cześć!”

Autor wiersza „Do młodych” Adam Asnyk podkreśla, że przeszłym pokoleniom należy się szacunek oraz pamięć, ponieważ w oparciu o przeszłość i osiągnięcia naszych przodków, młode pokolenie powinno budować przyszłość. Zbliżający się dzień 1 listopada to czas zadumy nad sensem przemijającego życia oraz refleksji o tych, którzy odeszli, a o których nie powinno sie zapominać.

***

Potwierdzeniem tego jest inicjatywa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pełniących służbę w Placówkach Straży Granicznej w Hrubieszowie i Horodle, którzy w dniu 25 października 2011 roku wraz z przedstawicielami Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej po raz kolejny uczestniczyli w akcji porządkowania jednego z polskich cmentarzy na Ukrainie w miejscowości Bielin. Funkcjonariusze w ten sposób uczcili pamięć polskich żołnierzy, którzy zginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich w obronie ludności cywilnej. Prace porządkowe, zapalenie zniczy, a przede wszystkim msza święta, którą celebrował ks. płk Andrzej Puzon w intencji poległych żołnierzy na Wołyniu były przesłaniem tej wizyty.

***

Wspólne wyjazdy funkcjonariuszy z Placówek Straży Granicznej w Horodle i Hrubieszowie na cmentarz do miejscowości Bielin stał się już tradycją, która z całą pewnością będzie kultywowana w przyszłości.

***

Źródło:
NOSG