Strzelcy JS 2020 z Hrubieszowa po przeszkoleniu

Mrozy

Reklamy

W dniach 24 – 25 kwietnia 2010 r. w miejscowości Mrozy (woj. mazowieckie) odbyła się kolejna edycja Kursu Walki w Mieście. W tegorocznej edycji udział wzięło także pięciu strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2020 Hrubieszów.

***

Relacja Z-cy d-cy ds. logistyki st. strz. ZS Łukasza Słupskiego

Idea szkolenia ma na celu zapoznać strzelców z podstawowymi działaniami taktycznymi lekkiej piechoty w terenie zabudowanym. Kurs ten organizowany jest od 2006 r. W tegorocznej edycji udział wzięło także pięciu strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2020 Hrubieszów. Łącznie 33 osoby m.in.: JS 2019 Tomaszów Lubelski, JS 2023 Wodzisław Śląski, JS 4008 Łódź, JS 4023 Chojnice.

Dziesięciogodzinne wykłady obejmowały:
– charakterystykę terenu zabudowanego/analiza taktyczna,
– wpływ terenu zabudowanego na prowadzenie działań taktycznych poszczególnych rodzajów wojsk,
– prowadzenie obrony w terenie zabudowanym,
– prowadzenie natarcia w terenie zabudowanym,
– prowadzenie szturmu w terenie zabudowanym,
– wykorzystanie/walka z bronią pancerną w mieście,
– zarządzanie przygotowawcze i rozkaz bojowy,
– ćwiczenia aplikacyjne.

Na koniec strzelcy zostali podzieleni na cztery drużyny i każda z nich musiała przygotować własny rozkaz bojowy w oparciu o rozkaz d-cy plutonu.

Kilku godzinne pisanie rozkazu do 2:30 opłaciło się. Nasz rozkaz był najlepszym. Na drugi dzień z samego rana wszyscy napisali egzamin, który miał sprawdzić, jak strzelcy uważali, notowali, a także w wolnej chwili nauczyli się materiału. Niestety ponad 50% słuchaczy nie zaliczyło egzaminu. Jednak Jednostka Strzelecka 2020 Hrubieszów po raz kolejny pokazała wysoki poziom i była jedyną JS, z której wszyscy zdali egzamin.

Mamy więc teraz prawo przystąpić do praktycznej części szkolenia, które odbędzie się 12-13 czerwca na poligonie w Piątku i nazywać się absolwentami KWM, a jest to jedno z bardziej prestiżowych szkoleń w strukturach ZS „S” OSW.

Kierownik kursu mł. insp. ZS dr Paweł Makowiec podsumował tę edycję, jako jedną z najgorszych pod względem ilości zaliczeń, ale jednocześnie najlepszą pod względem wykonania rozkazu bojowego. Jednak było to spowodowane tym, iż z roku na rok przybywa materiału, który wynika z nowych doświadczeń na bazie Iraku i Afganistanu, a także rosyjskich doświadczeń z Czeczenii i Gruzji.

***

Opracował – mak

zobacz zdjęcia »