Sukcesy uczniów z hrubieszowskiej Trójki

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie znaleźli się wśród finalistów i laureatów konkursu polonistycznego i matematycznego.

Reklamy

W lutym br. odbył się ostatni, III etap konkursu polonistycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie, Milena Turzyńska uzyskała w nim tytuł finalisty. Konkursy te nie należą do łatwych, dlatego to tym większy sukces dla Mileny, bo jest uczennicą klasy siódmej.

Do konkursu przygotowała Milenę pani Ewa Sitnik – Pogwizd.

 

***

 

W środę, 6 lutego w Zamościu, odbył się finał Konkursu Matematycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu i I Liceum Ogólnokształcące pod patronatem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Do finału zakwalifikowało się 62 uczniów gimnazjum i szkół podstawowych oraz 33 uczniów szkół średnich.

– Gościmy tu elitę, która zajmuje się Królową Nauk. Czynię ukłon przed państwem, albowiem przebrnęliście dość trudny proces, który doprowadził do tego, że znaleźliście się w finale. Już teraz możecie się czuć podbudowani. Jesteście ludźmi, którzy inwestują w siebie.” – Tymi słowami zwrócił się do finalistów rektor PWSZ, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski.

Jednym z nich był uczeń III klasy gimnazjum przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Hrubieszowie Tomasz Budzyński, który już po raz drugi został laureatem Konkursu Matematycznego zajmując tym razem VIII miejsce.

Finaliści zmierzyli się z zestawem 20 trudnych zadań, na rozwiązanie których mieli 2 godziny. W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursu obejrzeli pokaz robotyki, który przygotowała grupa uczniów I LO w Zamościu. Zaprezentowali oni drukarkę 3D własnego pomysłu wraz z modelami przez nią wydrukowanymi oraz roboty zbudowane z zestawów Lego Mindstorms.

Ceremonię rozdania nagród zaszczycili również prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego i kierownik Pracowni Matematyki Instytutu Nauk Ekonomicznych PWSZ w Zamościu dr hab. Witold Mozgawa oraz dyrektor I LO w Zamościu dr Bożena Krupa. Skierowali oni do zebranych kilka słów, w których podkreślali jak ważną rolę pełni matematyka w życiu człowieka. Przypomnieli również, że decyzją Senatu rok 2019 jest ogłoszony Rokiem Matematyki. Rektor podziękował także wszystkim nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do obu etapów konkursu.

Tomek pracuje pod opieką nauczycielki matematyki p. Joanną Tumiłowicz-Fijołek.

 

(SP nr 3)