Super spotkanie poświęcone regionaliście Antoniemu Wiatrowskiemu

W środę 11.06.2014 r. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie i Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie zaprosiło na spotkanie poświęcone Antoniemu Witer Wiatrowskiemu w 125. rocznicę Jego urodzin. Spotkanie odbyło się w siedzibie Muzeum. Działalność Jubilata w kapitalny sposób przedstawiła dr Justyna Wojtiuk.

Reklamy

 

Wszystkich przybyłych na spotkanie z w/w okazji, przywitali – dyrektor hrubieszowskiego Muzeum p. Bartłomiej Bartecki oraz inicjator spotkania prezes TRH p. Jerzy Leopold Krzyżewski, m.in. gości ze Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, Urzędu Miasta Hrubieszów, Gminy Hrubieszów, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji, bibliotek, młodzież z p. dyrektor ZS nr 1 w Hrubieszowie (ta szkoła, chociaż pod inną nazwą i miejscu powstała właśnie z inicjatywy p. Wiatrowskiego) i niezrzeszonych, lecz też ciekawych informacji o Antonim Witer Wiatrowskim, który jest legendą i wielce zasłużonym człowiekiem dla Hrubieszowa, po przez szeroką, wszechstronną swoją działalność na rzecz tego miasta i okolic. Obecny był również p. Jan Kalisz, który napisał książkę o… właśnie o Antonim Wiatrowskim.

Z kolei do prezentacji życiorysu, działalności i różnych ciekawostek z życia Bohatera spotkania, tak jak napisałem powyżej w kapitalny sposób uczyniła to dr Justyna Wojtiuk, na co dzień zajmująca się działem historycznym z numizmatyką i nie tylko w hrubieszowskim Muzeum. Swoją bogatą wiedzę wzbogacała slajdami, które zawierały różne zdjęcia rodzinne, szkolne, świadectwa, zaświadczenia, itp.

Reklamy

Po prezentacji odbyła się dyskusja i jak było słychać, wszyscy byli pełni uznania dla p. Wiatrowskiego i zadowoleni, że takie spotkanie odbyło się, ponieważ w/g maksymy człowiek dotąd „żyje” dopóki się o nim mówi!!!

Dlatego organizatorom spotkania należą się słowa uznania za pomysł i jego realizację. Tak trzymać!!!

 


Ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie

 

Antoni Wiatrowski

– urodził się 1 czerwca 1889r. w rodzinie opornych unitów, którzy wychowali syna w wierze i przywiązaniu do kościoła. W rodzinnym mieście przebywał do 1919r. Już jako człowiek żonaty przeniósł się do Lublina, gdzie uczył w Szkole Rzemiosł im. Syroczyńskiego i Gimnazjum Lubelskim. Wykonując obowiązki nauczyciela studiował jednocześnie historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Hrubieszowa, z którym czuł się związany myślą i sercem, w 1925r. założył Szkołę Rzemieślniczą Sejmiku Hrubieszowskiego i został jej pierwszym dyrektorem. W 1929r. wyjechał z rodziną do Olkusza, podejmując tam pracę w Szkole Rzemiosł Przemysłowych. W 1945r. po raz trzeci wrócił do rodzinnego miasta. Organizował Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. Bolesława Prusa. Zmarł 28 grudnia 1957 roku.

Był humanistą i historykiem, i to nie tylko z uwagi na ukończone studia, lecz z urodzenia i charakteru, sposobu patrzenia na świat, stosunku do otoczenia i ludzi. Regionalista Ziemi Hrubieszowskiej i Olkulskiej. Gromadził pamiątki dotyczące historii i geografii tych regionów. W wyniku podjętych prac oprócz monografii Hrubieszowa wydał broszurkę „Kościół podominikański w Hrubieszowie” oraz „Ilustrowany Przewodnik po Ziemi Olkuskiej”. W uznaniu wielkiego wkładu pracy w wydobywaniu mroków przeszłości Hrubieszowa Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie ufundowało tablicę pamiątkową w kościele parafialnym w Hrubieszowie z okazji 100 rocznicy urodzin Wiatrowskiego oraz wybiło pamiątkowy medal z Jego podobizną.

 


Opracował – Marek A. Kitliński (mak)