28 września 2023

Świąteczny żurek dla żołnierzy w Afganistanie

Niemal 7 ton produktów spożywczych z Polski przyleciało do Afganistanu, aby stacjonujący tu żołnierze mogli zjeść tradycyjne wielkanocne śniadanie. W niedzielny ranek, w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego na świątecznych stołach zagoszczą miedzy innymi: chleb, wędliny i żurek.

Reklamy

– Wspólnie z kolegami, kucharzami z kompanii logistycznej zgrupowania bojowego (ZB) Alfa przygotowujemy świąteczny posiłek w bazie Ghazni. Na stole znajdzie się żurek, tradycyjne jajko, do tego barszcz czerwony, krokiety. Będą też stoły z wędlinami i ciastami. Dzisiaj zaczynamy od przygotowania warzyw do żuru, zasmażania kiełbasy i boczku, wykonania zaczynów na makowce. Pracę skończymy prawdopodobnie ok. północy, bo na wszystkie te czynności potrzebny jest czas. – mówi sierżant Waldemar Stępień, starszy kucharz ZB Alfa.

Reklamy

St. szer. Kaleta przygotuje makowiec na tradycyjnym drożdżowym cieście z polskim makiem. -Chcę, żeby każdy spędził te święta po domowemu, żeby poczuł tą atmosferę. Żeby jak najlepiej minął ten czas“. – podkreśla kucharz.

Reklamy

Wszystkie artykuły z Polski przyleciały samolotem do Bagram, skąd konwojami samochodowymi w chłodniach, bądź śmigłowcami zostały przetransportowane do polskich baz.

Niemniej jednak święta Wielkanocne to nie tylko uroczyste śniadanie. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie duchowe. Dlatego, jak podkreśla ks. ppłk. Jerzy Suchecki, od środy rozpoczęła się spowiedź, które potrwa aż do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. -W kościele został już przygotowany grób, i ciemnica. Codziennie odbywa się tam odpowiednie nabożeństwo. W sobotę, po mszy będzie również krótka procesja, a później święcenie pokarmów. W przygotowania dobrowolnie zaangażowali się żołnierze IX zmiany, którzy zajęli się pracami w świątyni.- dodaje kapelan.

W ramach przygotowań do świąt nie zabraknie również życzeń dla najbliższych. Dziś wieczorem zostanie zorganizowana telekonferencja między żołnierzami w bazach Ghazni i Warrior a ich rodzinami, zgromadzonymi w klubie wojskowym w Międzyrzeczu. W pierwszej kolejności życzenia wszystkim rodzinom pozostałym w kraju złożą dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Sławomir Wojciechowski w Ghazni oraz dowódca ZB Bravo ppłk. Tomasz Biedziak w bazie Warrior. Później będzie czas na osobiste życzenia żołnierzy dla najbliższych, oraz dla misjonarzy od tych, którzy pozostali w kraju.

Większość żołnierzy IX zmiany PSZ w Afganistanie stanowią piechocińcy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej.

***

Tekst i foto: ppor. Anna Wisłocka
Sekcja Informacyjno-Prasowa