Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w hrubieszowskiej Trójce

Dzień 21 listopada był niecodzienny w ZSM nr 3 za racji barwnych zajęć poświęconych kształtowaniu życzliwości. Formy aktywności dostosowane były do dzieci z nauczania początkowego. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyło przesłanie „Marzenia bez wiedzy i umiejętności są niczym łódź na suchym lądzie” i w świetle tego dzieci zastanawiały się, jak postępować, by marzenia spełniły się, co to znaczy być życzliwym, w jaki sposób można sprawić komuś radość, czym można dzielić się z ludźmi.

Reklamy

Uczestnikom spotkania udało się zilustrować jedną z najważniejszych wartości w postaci „Drzewka Życzliwości”, które z każdą chwilą stawało się silniejsze i bogatsze. Dzieci zaprezentowały się także w grze matematycznej, w której uzyskanie prawidłowego wyniku upoważniało do otwierania „okiennic” skrywających duże, ręcznie malowane karty z ciepłymi pozdrowieniami. Co ważne – odczytywane życzenia, pozdrowienia można było dedykować wybranej koleżance lub koledze.

Wiele radości dostarczyła zabawa „Serce – słońce” wzorowana na tradycyjnej zabawie „Kółko – krzyżyk”, z tym że powierzchnia planszy i akcesoria były obszernych rozmiarów. Po tej zabawie odbyła się multimedialna prezentacja kartek elektronicznych z życzeniami dobrego dnia i uśmiechu losu. Kolejnym bodźcem mobilizującym do wykonania prostych gestów życzliwości okazał się 3-minutowy filmik „Uwierz w siebie” połączony ze śpiewem.

Patrząc na to, jak kilkoro śpiewających dzieci w bajkowych przebraniach angażuje publiczność do zabawy naśladowczej, oczywiste stało się, że „muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów” cyt. Antoinea de Saint-Exuperyego. I nic dziwnego, że zaraz potem każde dziecko chciało iść do wskazanych pracowników szkoły, by wręczyć „Order Życzliwości” i życzyć miłego dnia. Duża kartka dotarła także do pracowników i dzieci z pobliskiego Niepublicznego Przedszkola Specjalnego. To nasi przyjaciele, z którymi kilkakrotnie bawiliśmy się wesoło, a w tym szczególnym dniu chcieliśmy życzyć im samych radości i przyjemności.

Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał naklejkę symbolizującą opisane wydarzenie i został zobowiązany do przekazania wiedzy, jak również gestów serdeczności w rodzinnym domu.

Podjęte gesty, działania i wywołane emocje pozwoliły uzmysłowić dzieciom po co organizuje się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz to, że uczestniczyły w nim, podobnie jak ich rówieśnicy ze 180 krajów, reprezentujących wysoki poziom opieki ale również i z tych, których szkolnictwo oraz bezpieczeństwo ludzi są niedostateczne.

Organizatorki imprezy pani Anna Kryszczuk i pani Iwona Rubacha mają nadzieję, że owe obrazy, echa słów pozostaną w pamięci, zadecydują o zachowaniu codziennym i zachęcą do świadomej organizacji takich akcji w kolejnych latach.

Działania podjęto w ramach Projektu „Razem dla Rozwoju – aktywna Edukacja Globalna w szkołach” realizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Przedstawione wydarzenia odnoszą się do Tygodnia Edukacji Globalnej i Światowego Dnia Dzieci Ulicy.

 

Info: Iwona Rubacha