Święto Polskiej Niezapominajki w Dwójce

15 maja uczniowie ZSM nr 2 w Hrubieszowie obchodzili Dzień Polskiej Niezapominajki. Pomysłodawcą i wieloletnim propagatorem tego pięknego święta przyrody i ekologii był redaktor Andrzej Zalewski z Ekoradia.

Reklamy

 

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na walory przyrodnicze naszej ojczyzny, przypominanie o ochronie przyrody a także zachowanie od zapomnienia ważnych dla nas wydarzeń, miejsc historycznych, osób. Po raz pierwszy obchodzone było w 2002 roku (również w naszej szkole, gdzie upowszechniła je pani Joanna Tomasiak). Idea święta brzmi: „niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności”.

Jak co roku, uczniowie i nauczyciele zadbali o „niezapominajkowy” wystrój szkoły, gazetki ścienne, sentencje popularyzujące myśl przewodnią święta wśród społeczności szkolnej. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Polska niezapominajka”, a także w konkursie literackim na najpiękniejszy wiersz o niezapominajkach.

 

Oto wyniki konkursów:

 

Konkurs plastyczny

I miejsce
Amelia Sagadyn kl. Ia
Paulina Wańczycka kl. IIb
Wiktoria Sawicka kl. IIIa

II miejsce
Julia Złotko kl. Ia
Oliwia Magierka kl. IIb
Nicole Górska kl. IIIa

III miejsce
Gabriela Szymańska kl. Ia
Anna Ciężka kl.IIb
Kamila Kubić kl. IIIa

 

Jury konkursu przyznało również I nagrodę w kategorii „Plakat”, którą otrzymały uczennice klasy IIb Wiktoria Masłowska i Kinga Walaś. W konkursie literackim I miejsce przyznano Emilii Watras, uczennicy klasy IIb.

 

Poniżej zamieszczamy wiersz Emilki.


„Niezapominajki”

Rozgościła się wiosna,
świat jest piękny jak z bajki.
Dzisiaj swój dzień
obchodzą Niezapominajki.

Niezapominajka – piękna roślina,
rośnie w lesie i niebo przypomina.

 

Niezapominajka rośnie na naszych łąkach, bagnach i torfowiskach, nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, w ogrodach. Zadbajmy o to, aby na stałe zagościła również w naszych sercach, czego życzymy wszystkim czytelnikom LubieHrubie.


Opiekun Szkolnego Klubu Przyjaciół Hrubieszowa
Joanna Tomasiak
Opiekun Szkolnego Klubu Wiewiórka
Katarzyna Beń