Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

W dniu 28 sierpnia w parafii prawosławnej w Hrubieszowie odbyło się Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Na jedno z największych świąt w Kościele wschodnim przybyli do naszego miasta pielgrzymi zarówno z Polski, jak i z Ukrainy – Kowla i Łucka.

Reklamy

Liturgię Święta Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny celebrowali: ks. mitrat Włodzimierz Chodak z Lublina, ks. dziekan kapelanów więziennych prałat Jerzy Ignaciuk, ks. płk. Aleksy Andrejuk – dziekan Sił Powietrznych, proboszcz parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie ks. kanonik Jan Kot oraz księża ze Sławatycz, Bończy i Tomaszowa Lubelskiego.

Po uroczystościach świętej liturgii goście i pielgrzymi zostali zaproszeni przez hrubieszowskich parafian na „polski bigos”.

Do uroczystości wierni przygotowują się poprzez dwutygodniowy post, który swoją surowością podobny jest do Wielkiego Postu. Święto z jednym dniem przedświątecznym i ośmioma dniami poświątecznymi zamyka cykl dwunastu wielkich świąt, z których każdy osłania tajemnicę bożego planu zbawienia ludzi i przybliża wiernych do zrozumienia tej tajemnicy.

Według tradycji prawosławnej po trzech dniach pobytu w grobie Maria odeszła z ciałem i duszą do nieba, stąd jej śmierć cerkiew określa jako „zaśnięcie”. W święto, przy biciu dzwonów wierni w procesji trzykrotnie przechodzą dokoła cerkwi, po czym następuje obrzęd błogosławieństwa wszystkich wiernych ewangeliarzem oraz pokropienia ich wodą. W tym dniu po zakończeniu nabożeństw w cerkwi święci się zboża i zioła.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny zostało ustanowione na przełomie IV i V wieku i jest ostatnim świętem w prawosławnym roku liturgicznym. Nowy Rok Cerkiewny rozpoczyna się w kościele prawosławnym 1 września.

W uroczystościach świątecznych uczestniczyli ponadto zaproszeni na nie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji: burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj, dowódca hrubieszowskiego 2 Pułku Rozpoznawczego płk. Piotr Bieniek, zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor , zastępca komendanta hrubieszowskiego oddziału Straży Granicznej kpt. Marcin Jóźwiak, Komendant Straży Miejskiej – Tadeusz Wdowiak oraz dyrektor Zakładu Energetycznego Dariusz Fornal i Orlen Gaz Krzysztof Paradowski.

GALERIA:

Foto:
Damian Prokopowicz (LubieHrubie.pl)