Szafirki, co warto o nich wiedzieć?

Szafirki to rośliny cebulowe które, choć wyglądają na delikatne, to wiosenne chłody im niestraszne. Kwitną bowiem już w połowie kwietnia i na początku maja. Ich piękne, niebieskie, przypominające szyszki kwiatostany wspaniale wyglądają szczególnie w sąsiedztwie żółtych kwiatów.

Reklamy

 

Jakie stanowisko wybrać do uprawy szafirków?

Rośliny te lubią wilgotne podłoże, ale zalegająca w nim woda może im zaszkodzić. Choć nie mają szczególnych wymagań glebowych, najlepsze efekty przynosi ich uprawa w miejscach, gdzie ziemia ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Szafirki potrzebują dużo światła, ale niezbyt dobrze czują się w pełnym słońcu. Idealne dla nich są stanowiska w półcieniu.


Sadzenie

Cebule szafirków wysadzamy do gruntu na przełomie września i października. Rozmieszczamy je mniej więcej co 10 cm. W związku z tym, że roślina ta szybko się rozrasta, nie należy zmniejszać tej odległości. Już po 2-3 latach z kilku cebulek powstanie bowiem piękna kępa szafirków. Cebulki wkopujemy na głębokość ok. 7 cm. Nie należy wyjmować ich z gruntu co roku. Nawet przez pięć lat mogą rosną w jednym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, aby raz w sezonie zasilić je odpowiednim nawozem mineralnym. Kiedy zdecydujemy się na przesadzenie szafirków, należy je wykopać na początku lata. Oczyszczone i przesuszone cebulki przechowujemy wówczas do jesieni, kiedy ponownie umieszczamy je w gruncie. Doskonałe cebulki szafirków w okresie sierpień-październik znajdziesz w tym miejscu: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-szafirkow/


Pielęgnacja

W okresach, kiedy jest szczególnie sucho, warto pamiętać o podlewaniu szafirków. Wiosną, najlepiej w kwietniu, należy je zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. W maju należy także dokładnie odchwaścić rabaty z szafirkami. Po przekwitnięciu dobrze jest usuwać kwiatostany, aby nie wytworzyły nasion, ponieważ to osłabia cebulki.

Szafirki mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe takie jak zgnilizna twardzikowa, w wyniku której roślinę pokrywa biała grzybnia podobna do waty lub zgnilizna trądzikowa powodująca żółknięcie liści, obumieranie kwiatów i gnicie cebul. Kiedy zauważymy pierwsze objawy, należy przeprowadzić oprysk odpowiednim preparatem. Rośliny te mogą także zostać zaatakowane przez nornice i inne gryzonie, dlatego wielu ich hodowców sadzi cebulki w ażurowych koszach ochronnych.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)