9 grudnia 2023

Szklarnia ogrodowa do uprawy rozsad – na co zwrócić uwagę?

Nawet stosunkowo nieduża szklarnia ogrodowa pozwala na różnorodne sposoby uprawiać rośliny. To ogromna satysfakcja, kiedy widać, jak pięknie rosną warzywa i kwiaty samodzielnie wyhodowane. Jedną z opcji wykorzystania cieplarni okazuje się wysiew rozsad warzywnych, co można zacząć na przełomie lutego i marca. Szklarnia do uprawy rozsad wydaje się strzałem w dziesiątkę, ponieważ niewielkie nakłady finansowe pozwalają uzyskać naprawdę dużo sadzonek.

Reklamy

Warzywa z własnej cieplarni cieszą oko i podniebienie

Początkującym ogrodnikom czasami wydaje się, że wystarczy wysiać nasiona do gruntu, aby później cieszyć się obfitymi plonami. To jednak błąd, ponieważ nasiona mogą zginąć z powodu zimna, nie wszystkie wykiełkują, a część zostaje wydziobana przez ptaki. Trudno uznać to za racjonalne i ekonomiczne rozwiązanie. Dlatego warto poświecić nieco więcej czasu na przygotowanie rozsad.

Jeżeli ktoś nie ma innej możliwości, to decyduje się na robienie rozsad w domu. Jednak z kilku powodów nie jest to zbyt dobry pomysł. Małe rośliny mają wielkie wymagania w zakresie światła. Doniczki postawione z dala od okna powodują, że roślinki stają się osłabione, często za bardzo się wyciągają. Postawienie ich na parapecie też nie wydaje się optymalnym pomysłem, ponieważ kaloryfery nadal grzeją. Powoduje to szybkie przesuszenie ziemi, a poza tym rośliny w ogóle się nie hartują. W efekcie po wysadzeniu do gruntu zaczynają marnieć.

Reklamy

Można zatem wynosić doniczki na zewnątrz w ciągu dnia, a jedynie na noc z powrotem wnosić do wnętrza. To dość pracochłonne i czasochłonne. Dlatego dobrym pomysłem okazuje są szklarnie ogrodowe do uprawy rozsady warzyw.

Wysiew rozsady w szklarni

Warto podkreślić, że nie trzeba mieć cieplarni ogrzewanej, a wystarczy zwykła szklarnia całoroczna z poliwęglanu, która daje idealne warunki do kiełkowania roślin i produkcji sadzonek. Można do tego zadania wykorzystać regały albo półki. Na nich na pewno będzie wystarczająco dużo miejsca do rozstawienia małych doniczek lub pojemników.

Pracę należy rozpocząć od wysiewu nasion. Trzeba tylko pamiętać, aby gleba nie była przemarznięta, bo wtedy nasionka szybciej zginą niż wykiełkują. Sprawdza się żyzne podłoże składające się z ziemi wymieszanej z dobrze przerobionym obornikiem albo kompostem. Taką ziemię można przygotować samodzielnie, ewentualnie kupić gotowe podłoże w sklepie.

Nasiona powinny być wysiewane do pojemników dość gęsto. Zaleca się dwa rzędy z rozstawem 3-4 cm. Kluczowym momentem jest natomiast pikowanie do osobnych doniczek. Nie należy tego robić ani za wcześnie, ani też za późno. Kiedy tylko pojawią się 3-4 listki, to właśnie jest znak na pikowanie. Przegapienie tego momentu skutkuje wybiegnięciem rośliny – długa i wątła łodyga oznacza, że roślina najprawdopodobniej obumrze.

Komfortowe warunki panujące w szklarni gwarantują obfite plony

Szklarnia do uprawy rozsad z poliwęglanu zapewnia rzeczywiście optymalne warunki dla młodziutkich sadzonek. Przez przezroczystą powłokę promienie słońca łatwo przechodzą i docierają bez problemu do każdej sadzonki. Nawet przy pochmurnym niebie roślinki przynajmniej mają dostęp do światła. Poza systematycznym podlewaniem nie trzeba robić nic innego. W szklarni sadzonki dobrze się hartują, a w razie zapowiadanych przymrozków wystarczy je przykryć agrowłókniną, a na pewno nic im się nie stanie.

Szklarnia Trioszka – najpopularniejsza rosyjska szklarnia z poliwęglanu.

Gotowe rozsady można uprawiać dalej w szklarni. To z pewnością jest wskazane dla warzyw cierpiących z powodu zimna i deszczu. Takie gatunki jak papryka, ogórki czy pomidory dobrze zatem pozostawić pod osłoną, aby cieszyć się obfitymi zbiorami. Inne warzywa można wysadzić do gruntu na zewnątrz, jeżeli w szklarni brakuje miejsca. Ważne tylko, aby nie zrobić tego przed pojawieniem się ostatnich przymrozków – zazwyczaj w drugiej połowie maja temperatury w nocy nie powinny spadać poniżej zera.

Wybór gotowej szklarni do uprawy rozsady warzyw

Teoretycznie szklarnię do uprawy rozsady można zbudować samodzielnie, ale takie rozwiązanie trudno uznać za optymalne ze względów finansowych. Szkoda też czasu, który można poświecić na inne atrakcje. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest gotowy model od sprawdzonego producenta. Doskonale nadają się stabilne i solidne szklarnie rosyjskie.

Źródło: https://sklep.arlengroup.pl/

(tekst i fot. mat. partnera)