Szkoła Żak w Zamościu łamie stereotypy!

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem „szkoła”? Z ciekawości zapytaliśmy o to przypadkowych przechodniów. Padały różne hasła: „nauka”, „młodość”, „radość”, „klasówki”, „nauczyciel”, „matura”. Usłyszeliśmy też: „dawne czasy…”, a ktoś inny machnął ręką.

Reklamy

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem „szkoła”?

Z ciekawości zapytaliśmy o to przypadkowych przechodniów. Padały różne hasła: „nauka”, „młodość”, „radość”, „klasówki”, „nauczyciel”, „matura”. Usłyszeliśmy też: „dawne czasy…”, a ktoś inny machnął ręką.

Wyniki naszej spontanicznej sondy dały nam do myślenia. Jako byli uczniowie różnych placówek edukacyjnych, rozumiemy to stereotypowe myślenie, ale jako pracownicy szkoły Żak inaczej podchodzimy do tematu edukacji. Wiemy o tym, że szkoła nie musi być, dla niektórych przykrym, obowiązkiem. Może być świadomą decyzją dorosłego, dojrzałego człowieka, który sam kształtuje swoje życie i swoją przyszłość. Tacy są nasi słuchacze – pewni siebie, zdecydowani, czasem wręcz zdeterminowani.

Szkoła zaoczna jest płatna i na pewno bardzo droga?

Ten stereotyp w ogóle nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. W szkole Żak jest do wyboru zarówno wiele kierunków bezpłatnych, jak i szeroka gama kierunków płatnych w bardzo atrakcyjnych cenach. Nauka odbywa się w trybie zaocznym, który jest najbardziej korzystny dla osób pracujących. Zajęcia nie kolidują z pracą, nie trzeba biec na ćwiczenia, gdy głowa jeszcze w pracy albo gdy burczy w żołądku, bo nie było czasu, by zjeść choćby szybkiego obiadu. W weekend głowa jest świeża, łatwiej jest przestawić się na inny tryb myślenia.

Szkoła to tylko teoria, gadanie, które nic nie daje…

Nie generalizujmy! Wszystko zależy od tego, co się wybiera. Świadomy człowiek uważnie wybiera szkołę, w której przyjdzie mu się uczyć przez następnych kilka, kilkanaście miesięcy. Ma czas, by porównać ze sobą poszczególne placówki w swoim mieście. Wybrać konkretny kierunek, na którym nauczy się nowych umiejętności, kompetencji czy zawodu. Teoria jest potrzebna, to podstawa wszelkich działań w życiu, ale najważniejsze jest doświadczenie, umiejętność wprowadzenia tej wiedzy w czyn, wykorzystania jej w konkretnym działaniu. Żacy, jak nazywamy naszych słuchaczy, chwalą nasze pracownie, kadrę dydaktyczną i formę zajęć. Nasi nauczyciele chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, wychodząc ze standardowej roli pedagoga.

Szkoła to obowiązek?

Z tym również nie do końca się zgadzamy. Do naszego sekretariatu przychodzą ludzie o różnych historiach życiowych. Nie mówią, że muszą wrócić do szkoły, ale że czują taką potrzebę – że chcą. Są to tak zwani świadomi uczniowie. Nikt ich nie nakłania i nie ciągnie za rękę. Szukają swojego miejsca, sami układają swój plan życia. Cenimy ich postawę.

Szkoła tylko dla młodych?

Nieprawda! U nas uczą się w liceum i zdają maturę panie i panowie też powyżej pięćdziesiątki. Żeby nie być gołosłownymi, zaglądamy w statystyki i widzimy roczniki: 1955,1962, 1964. Panie będące już na zasłużonej emeryturze, z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zajęciach z florystyki, ciesząc się towarzystwem młodszych koleżanek na zajęciach. „To nas odmładza” – mówią z uśmiechem.  „Mamy zajęcie, mamy kontakt z ludźmi, oddajemy się swoim pasjom. To naprawdę fajne uczucie”.

Większość słuchaczy w szkole policealnej Żak stanowią osoby w wieku 25-34 lat, kiedy już całkiem świadomie, z pewnym doświadczeniem życiowym dobieramy zawód do swoich predyspozycji i zainteresowań.

Jak jest w zamojskim ŻAKu?

Jesteśmy największą szkołą dla dorosłych w Regionie. Swoją popularność zawdzięczamy naszym absolwentom, obecnym i byłym słuchaczom, to oni są naszą wizytówką. Obserwujemy naszych Żaków; byłych, obecnych i przyszłych. Różnią się od siebie. Kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi, z różnym wykształceniem. Jedni rozgadani, inni bardziej spokojni. Co ich tak naprawdę łączy?

To oczywiste…

­

Szkoła Żak w Zamościu

REKRUTACJA TRWA DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA !

Ul. Hrubieszowska 12, 22-400 Zamość

Tel. 84/6395144, 505432584

https://zamosc.zak.edu.pl/


Artykuł sponsorowany

(tekst, grafika: mat. partnera)


Zobacz też:

Hrubieszów: Sprzątanie świata w Przedszkolu nr 3 przy ul. Grotthusów – ZDJĘCIA

Hrubieszów: Sprzątanie świata w Przedszkolu nr 3 przy ul. Grotthusów – ZDJĘCIA