Szkolenie Jednostek Strzeleckich

Wodzisław Śląski

Reklamy

W dniach 13-14 marca 2010 r. w Wodzisławiu Śląskim odbył się Kurs Rozpoznania Ogólnowojskowego, którego organizatorem była Jednostka Strzelecka z Wodzisławia Śląskiego. W sumie w szkoleniu wzięło udział 60 osób z różnych jednostek strzeleckich, w tym trzy osoby z Jednostki Strzeleckiej 2020 z Hrubieszowa.

***

Relacja z kursu z-cy d-cy ds. logistyki St. Strz. Łukasza Słupskiego

Kurs Rozpoznania Ogólnowojskowego

W dniach 13-14 marca w Wodzisławiu Śląskim odbył się Kurs Rozpoznania Ogólnowojskowego, którego organizatorem była Jednostka Strzelecka 2023 z Wodzisławia Śląskiego. W sumie szkoleniu wzięło udział 60 osób z różnych jednostek strzeleckich.

Z naszej jednostki udział w kursie wzięło trzy osoby oraz jedna z zaprzyjaźnionej z Tomaszowa Lubelskiego. Na miejsce przybyliśmy w sobotę około godziny 00:30, gdzie zostaliśmy przywitani i rozlokowani na sali gimnastycznej. Wkrótce potem zmęczeni po długiej podróży położyliśmy się spać. O 6:00 nastąpiła pobudka, a o 7:45 udaliśmy się na strzelnicę LOK w Rybniku. Zostaliśmy podzieleni na drużyny i w nich realizowaliśmy m.in. BHP strzelnicy, komendy, szyki taktyczne, znaki taktyczne, pierwszą pomoc w wypadku postrzału w klatkę piersiową oraz operowanie czeską radiostacją RAKAL, następnie odbyło się strzelanie z: kbk AK – 10 sztuk amunicji, tzw. „jedynka” i broni krótkiej: pistoletu CZ lub Sig Sauer 4 sztuki amunicji. Ciekawostką może być fakt, że Sig Sauera używają amerykańskie jednostki specjalne takie jak Navy Seals.

Po strzelaniu wróciliśmy do Wodzisławia Śląskiego i po posiłku zaczęła się część teoretyczna kursu, która obejmowała:
– omówienie struktury sił zbrojnych federacji Rosyjskiej.
– organizacja i zasady prowadzenia rozpoznania Ogólnowojskowego (do szczebla plutonu).
– sposoby pozyskiwania informacji podczas prowadzenia rozpoznania.
– organizacja i planowanie działań rozpoznawczych (do szczebla plutonu).

Około godziny 20:00 zostało przeprowadzone szkolenie praktyczne, w którym JS 2020 i JS 2019 wykazały się dużym profesjonalizmem podczas wykonywanych działań na tle innych jednostek. Szkolenie praktyczne obejmowało:
– Zerwanie kontaktu z wrogiem
– Nasłuch podczas patrolu
– Przejście przez drogę
– Znaki taktyczne
– Kompletowanie ekwipunku pod kątek prowadzenia rozpoznania.
Szkolenie to było pewnym ujednoliceniem w celu zgrania biorących udział w kursie osób.

Około godziny 22:00 dowiedzieliśmy się o nocnym zadaniu bojowym, które mieliśmy przeprowadzić i miało być swoistym egzaminem umiejętności.

Zaczęło się planowanie i ostrożne kompletowanie sprzętu wszystko pod okiem przyglądających się instruktorów. Obklejanie taśmami szeleszczących i błyszczących elementów ekwipunku, czy maskowanie twarzy farbami to tylko niektóre elementy, które musieliśmy zrobić. Na potrzeby zadania został zmieniony plan który mówił, iż od godziny 00:00 do 3:00 strzelcy mogą udać się na spoczynek, tak się niestety nie stało…

O 22:30 d-cy poszczególnych drużyn udali się na odprawę po czym zapoznali nas z planem, który obejmował rozpoznanie terenu wokół lasu, w którym były podejrzenia obecności żołnierzy rosyjskiej 76 gwardyjskiej dywizji powietrzno-desantowej, których celem jest prowadzenie natarcia w kierunku Wodzisławia.

O 00:00 wyruszyliśmy w kierunku lasu. Niestety nasze obie jednostki zostały rozdzielone między drużyny… Dwie osoby trafiło do 4 drużyny która pełniła role drużyny wsparcia, a kolejne dwie osoby trafiły do 3 drużyny uderzeniowej. Po dotarciu na miejsce poszczególne drużyny ruszyły w teren. Za wyjątkiem 4 drużyny której celem było utworzenie posterunku obserwacyjnego i sztabu plutonu. Mimo pozorów mogło być to jedno z najtrudniejszych zadań, polegało na trwaniu w bezruchu przez określony czas, przy niesprzyjających warunkach (przeżyliśmy wszystkie możliwe warunki pogodowe: deszcz, śnieg czy grad,) co przy braku możliwości ruchu spowodowało olbrzymie wyziębienie organizmu.

W pewnym momencie w sporej odległości usłyszeliśmy klika wybuchów, po czym w radiu rozległo się wołanie o pomoc, mimo że była to symulacja walki odezwało się w nas poczucie niepokoju o dwóch kolegów z jednostki. Jedna drużyna wpadła w pułapkę i musiała natychmiast zerwać kontakt i się wycofać. Na szczęście okazało się jednak, że to innej drużynie się nie powidło… Po 4 godzinach podjęto decyzje o przegrupowaniu się wszystkich drużyn w jedno miejsce i przeprowadzeniu pościgu za grupą żołnierzy, po trzygodzinnej akcji, pomimo ciągłych ucieczek nieprzyjaciela w końcu udało się go okrążyć, po czym w wyniku poniesionych strat musiał złożyć broń.

Po powrocie odbyło się zebranie wszystkich drużyn i uroczyste wręczenie certyfikatów, poprzedzone podsumowaniem kursu, przez z-cę d-cy JS 2023 st. sierż. Z.S. Stanisława Drosio.

Udział w szkoleniu wzięli:
Sierż. Jakub Zachaj – JS 2020 (3 drużyna)
St. Strz. Patryk Papuga – JS 2019 (3 drużyna)
St. Strz. Łukasz Słupski – JS 2020 (4 drużyna)
Strz. Marcin Błazucki – JS 2020 (4 drużyna)

Źródło:
www.jednostkastrzelecka2020.yoyo.pl
Foto: JS 2023
Opracował – mak

zobacz zdjęcia »