Szkolenie spadochronowo-desantowe pododdziałów dalekiego rozpoznania

Przez dwa pierwsze tygodnie października zwiadowcy pododdziałów dalekiego rozpoznania 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego doskonalili swoje umiejętności w zakresie szkolenia spadochronowo – desantowego, na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Reklamy

 

Zasadniczym celem było doskonalenie wykonywania skoków ze spadochronami gr. B i gr. C z oporządzeniem.

W pierwszym przypadku chodzi o skoki ze spadochronami polskiej konstrukcji AD-2000 z unikatowym na skalę światową kombinowanym dwustopniowym systemem otwarcia. Dodatkowym elementem, który był doskonalony było łączenie dotarcia w rejon działań metodą spadochronową z późniejszym działaniem taktycznym.

W czasie trwania zgrupowania wykonywano skoki z samolotu M28, który operował z lotniska Mirosławiec na zrzutowisko Ziemsko. Niestety pogoda nie pozwoliła na pełne zrealizowanie założonych celów szkoleniowych, bo przez dwa tygodnie tylko w cztery dni udało się przeprowadzić skoki spadochronowe.

Powrót ze szkolenia poligonowego odbył się z przemieszczeniem drogą powietrzną z osiągnięciem zakładanego rejonu metodą spadochronową. Przy tej okazji instruktorzy spadochronowi i żołnierze wykonujący skoki uczyli się nowego elementu jakim było przygotowanie w locie, zastosowane ze względu na długość lotu przekraczającą dwie godziny.

Ponadto doskonalono wykonywanie skoków z samolotu C-295M ze spadochronami gr. B z kombinowanym systemem otwarcia. W ramach przemieszczenia wykonano desantowanie z lotniska Mirosławiec na lotnisko Mokre w Zamościu.

Szkolenie nadzorował osobiście Dowódca 2. pr płk Jakub GARBOWSKI przy wsparciu fachowym w zakresie desantowania Szefa Sekcji spadochronowo – desantowej  mjr. Artura GOSIEWSKIEGO oraz podoficera specj. bezpieczeństwa lotów chor. Artura CHUDYBA.

 

tekst i fot. 2PR