21 września 2023

Szukamy wolontariuszy! Szlachetna Paczka po raz trzeci w powiecie hrubieszowskim

Już po raz trzynasty w Polsce, a po raz trzeci w Rejonie Hrubieszów i Okolice, rusza akcja Szlachetna Paczka. Szukamy wolontariuszy dzięki którym najbardziej potrzebujące rodziny w grudniu 2013 roku otrzymają konkretną, mądrą pomoc.

Reklamy

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który co roku w przemyślany sposób łączy potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców przygotowujących paczki. Tylko w 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin, a łączna liczba zaangażowanych w projekt sięgnęła 300 tys. osób.


Wolontariusz Paczki, czyli SuperW,  dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni nie chcą, albo boją się dotrzeć.

Poszukiwane są osoby pełnoletnie, odpowiedzialne, pragnące realnie zmieniać swoje otoczenie, czerpiące radość z bezinteresownego pomagania i potrafiące nawiązać kontakt z drugim człowiekiem.

Do zadań wolontariusza należy m.in. spotkanie z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej i wybór tych, dla których pomoc materialna może być realną szansą na poprawę sytuacji. Ponadto poszukiwanie i współpraca z darczyńcami przygotowującymi paczki oraz współdziałanie z innymi wolontariuszami w rejonie, pomoc przy organizacja magazynu i dostarczenie paczek.

Wolontariusze Paczki przechodzą specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do tej niezwykle ważnej roli. To oni są pomostem między osobami, które potrzebują wsparcia, a tymi, którzy chcą je dać.

W Rejonie Hrubieszów i Okolice powinno znaleźć się 30 wolontariuszy . Na chwilę obecną zgłosiło się już 8 osób.

W naszym Rejonie Hrubieszów i Okolice  rok temu pomoc otrzymało ponad 31 rodzin.

W dniu 7 i 8 12.2012 r. podczas Finału XII edycji Szlachetnej Paczki przez magazyn, który mieścił się w Zespole szkół Nr1 w Hrubieszowie przeszło ok. 390 paczek o wartości 40 000 zł. Ponad 40 wolontariuszy pracowalo w magazynie  przyjmując darczyńców z paczkami, następnie dostarczając paczki do rodzin pozyskanym transportem z Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminy Hrubieszów. W Szlachetnej Paczce – Rejon Hrubieszów i Okolice znalazło się 31 rodzin z okolic całego powiatu. Wolontariusze pozyskali adresy potrzebujących rodzin, przeprowadzili z nimi specjalne wywiady i na tej podstawie  do Szlachetnej Paczki zakwalifikowano 31 rodzin. Następnie  umieścili dane rodzin w bazie  i pozyskiwali darczyńców, roznosząc ulotki i plakaty oraz organizując happeningi.

Darczyńcami byli mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego: Starostwo Powiatowe, pracownicy Urzędu Miasta, Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej, radni Gminy Wiejskiej Hrubieszów, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Hrubieszowie i w Stefankowicach, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,  więźniowie Zakładu Karnego w Hrubieszowie, Pani wójt Telatyna razem z  gminą ( a w niej radni gminy Telatyn, uczniowie  SP i Gimnazjum w Telatynie oraz SP w Poturzynie, Bank Spółdzielczy w Telatynie, Przedsiębiorstwo „Agrotel”, Sklep „Jawor” w Telatynie), pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu, przedszkolaki z Przedszkola Nr 1 w Hrubieszowie i ich rodzice, uczniowie  Zespołu Szkół nr 2 i nr 1 w Hrubieszowie,  osoby prywatne i lekarz z gminy Hrubieszów wraz z rodziną, osoby prywatne z Hrubieszowa. Nasze rodziny miały też darczyńców z Lublina, Warszawy, Województwa Mazowieckiego i z Wielkiej Brytanii.


Zgłoszenia wolontariuszy przyjmowane są do 30 września 2013 r na stronie www.superw.pl, gdzie wystarczy wypełnić krótki formularz i  zarejestrować się w Rejonie Hrubieszów i Okolice

Serdecznie Zapraszam do współpracy !

Lider Szlachetna Paczki

Rejonu Hrubieszów i Okolice

Beata Tomaszczuk


asystent ds. promocji w Rejonie Hrubieszów i okolice

Marta Szpinda

fot: LubieHrubie.pl / ZSnr1