23 września 2023

Tablica manipulacyjna dla dzieci – zabawka dla wszystkich ciekawskich

Tablica manipulacyjna dla dzieci – zabawka dla wszystkich ciekawskich

Zabawa nie tylko sprawia dzieciom przyjemność, ale także zaspokaja ich ciekawość. A często dzięki temu uczy. I tu kluczowe są zabawki, które pozwalają połączyć ze sobą te trzy funkcje zabawy. Cieszące się dużą popularnością tablice manipulacyjne dla dzieci są w ich czołówce.

Dla dzieci codzienne czynności to odkrywanie otaczającego je świata. Dzięki temu dziecko przyswaja wiedzę, a tym samym się rozwija. Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę to – zwłaszcza u najmłodszych dzieci – przynosi najlepsze rezultaty. Wszelkie pomoce edukacyjne, zabawki edukacyjne, które wspierają samodzielność, kształtują zmysły, pozwalają pielęgnować pasje i talenty i eksplorować (bliższy i dalszy) świat są cenione nie tylko przez rodziców i pedagogów. Ich główną propagatorką była M. Montessori twórczyni systemu dydaktycznego, który dziś jest bardzo doceniany. Tablice manipulacyjne zostały stworzone właśnie w oparciu o jego zasady.

Tablica manipulacyjna – zabawka dla wszystkich ciekawskich

Tablica manipulacyjna to drewniana gładka płyta, na której są przyczepione różne przedmioty. Zębate koła, tarcze zegarów, zamki, przyciski, dzwonki, klamki etc. – słowem wszystko, co jest codziennego użytku, a co dzieci szczególnie ciekawi. Dzięki takim tablicom mogą bawić się takimi elementami bezpiecznie, a przy okazji poznawać ich działanie. Takie tablice to różne zestawy elementów, dzięki czemu można je dobrać do zainteresowań dziecka. Tablice są przygotowywane dla dzieci w wieku od ok. 2 do ok. 6 lat. W związku z tym mają też różne rozmiary.

Tablice manipulacyjne – co dają w rozwoju dziecka

Tablice manipulacyjne nie tylko zaspokajają ciekawość dziecka i dają odpowiedź na częste pytanie: „jak to działa?”. Dzięki tablicom manipulacyjnym dzieci ćwiczą motorykę małą, precyzję ruchów, logiczne myślenie i rozumienie zależności, spostrzegawczość i samodzielną, kreatywną zabawę. Poza tym rozwijają zmysł dotyku i ćwiczą chwyt pęsetowy, w ten sposób przygotowując dziecko do nauki pisania. Warto też dodać, że różnego rodzaju tablice manipulacyjne są wykorzystywane przez specjalistów do różnych ćwiczeń logopedycznych i w terapii integracji sensorycznej. Tablica manipulacyjna to szereg korzyści i to na wielu etapach dziecka. A co najważniejsze, odpowiednio dobrane tablice zapewniają bezpieczną i wciągająca zabawę.

Woobiboo to tablice manipulacyjne, przy których zastosowano wysokie standardy bezpieczeństwa, a przy tym zadbano o kreatywne rozwiązania. To bardzo dobry pomysł na prezent dla dziecka, który da mu dużo satysfakcji.

­

tekst i fot. mat. partnera