Telewizyjni oszuści

Pracownicy jednej z firm zajmujących się sprzedażą usług telewizji cyfrowej usłyszeli zarzuty oszustwa. Sprawa z aktem oskarżenia właśnie trafiła do sądu. Jak ustalili policjanci w trakcie prowadzonego postępowania oszuści namawiali starszych mieszkańców powiatu do korzystania z ich usług.

Reklamy

Wprowadzali osoby w błąd sugerując, że nie będą mogli oglądać wkrótce telewizji. Aby docierał do nich sygnał muszą zakupić oferowaną przez nich antenę. Dziesięciu naciągaczy usłyszało zarzut oszustwa. Dwóch 21-letnich właścicieli firmy oprócz oszustwa odpowie za sprawstwo kierownicze. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pierwszy sygnał o nieuczciwym pracowniku jednej z zamojskich firm dotarł do hrubieszowskich policjantów pod koniec lutego tego roku. Do komendy zgłosiła się 46-letnia mieszkanka Husynnego. Z jej relacji wynikało, że odwiedził ją młody mężczyzna – pracownik znanej firmy telewizji cyfrowej z siedzibą w Zamościu. Jak tłumaczył kobiecie wkrótce będzie miała kłopoty z oglądaniem telewizji przy pomocy anteny siatkowej. Odbiór kanałów telewizyjnych miał być możliwy jedynie za pomocą anteny, którą oferował do zakupu.

W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ujawnili jeszcze 11 osób, które zostały oszukane w ten sam sposób. Pokrzywdzeni to osoby starsze w wieku 70-80 lat z terenu Strzyżowa, Dołhobyczowa, Matcza.

Sprawcy wprowadzali także w błąd starszych ludzi mówiąc, że wszystkie osoby po 75 roku życia będą zwolnione z opłat abonamentu. Jak się później okazywało abonament był naliczany przez cały czas trwania umowy, a dodatkowo po upływie czasu był podnoszony.

Właścicielami nieuczciwej firmy byli dwaj 21-letni mężczyźni pochodzący z okolic Kielc. Młodzi mężczyźni zatrudniali u siebie mieszkańców Zamościa i okolic w wieku od 18 – 25 lat. Pracownicy przyjmowali najpierw zamówienie na zawarcie umowy oraz pobierali zaliczkę. Za kilka dni przyjeżdżał do wskazanej osoby monter. Gdy któryś z klientów chciał się wycofać z zawartej umowy informowany był o grożących, wysokich karach.

Na koniec listopada tego roku sprawa z aktem oskarżenia trafiła do sądu. 10 osobom postawiono zarzut oszustwa. Dwaj 21- letni właściciele firmy odpowiedzą dodatkowo za sprawstwo kierownicze.

Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

E.K.
KPP w Hrubieszowie