To im historia przyznała rację

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie, szczególnie: Karolina Pomiankiewicz, Karolina Pirogowicz, Anna Cierech z kl II b pod kierunkiem Heleny Nieradko – bibliotekarki oraz nauczycieli: Marii Heflich, Anety Kmiecik – Zamościńskiej oraz Marcina Mroza – przygotowali wystawę „To im historia przyznała rację”.

Reklamy

Rozpędzona machina Armii Czerwonej ze Związku Radzieckiego spowodowała to, że Polska straciła najwartościowszych patriotów – podczas agresji tej Armii i jej zwolenników np.: 17 września 1939 r. tzw. „Nóż w plecy”, w Katyniu (mordowanie szczególnie elit Polskich żołnierzy), w Powstaniu Warszawskim (wstrzymywanie natarcia), długo jeszcze po wojnie w więzieniach stalinowskich i na Syberii ginęli Polacy (z Hrubieszowa również), którzy mieli nadzieję na wolną i suwerenną Polskę.

Ginęli Polacy wierni Polsce z rąk Polaków (to smutne) wiernych Związkowi Radzieckiemu. Ofiar czerwonego reżimu było tak wiele, że zbrodnie komunistyczne dorównywały zbrodniom faszystowskim.

Dzięki zaprezentowanym na wystawie materiałom z Instytutu Pamięci Narodowej uczniowie mogli dowiedzieć się o tym, co było ukrywane przez Polskę „Ludową” w czasach wymuszonego sojuszu z ZSRR. Patrioci przeciwstawiający się komunistom byli nazywani bandytami, a ich rodziny piętnowane.

Chcemy uczcić ich pamięć ucząc się prawdziwej historii Polski i szanując jej największych bohaterów, dlatego zwiedzanie rozpoczyna się od wysłuchania krótkiego wykładu przygotowanego dla zwiedzających. W planie są także projekcje filmów IPN rozszerzających wiedzę na temat tych, którym historia przyznała rację.

Opracował – mak