Tresura szczeniaka od A do Z

Decydując się na kupno szczeniaka, warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy kształcić naszego pupila. Określenie, kto jest przywódcą w domu, pozwoli na uniknięcie niepożądanych zachowań naszego czworonoga i lepsze funkcjonowanie zwierzęcia w społeczeństwie. Nie wiesz jaki sposób rozpocząć szkolenie psa? Zastanawiasz się, w jakim wieku najlepiej zacząć przygodę z tresurą? Informacje na ten temat, ułatwią budowanie relacji z Twoim czworonogiem oraz osiągnięcie pozytywnych skutków behawioralnych.

Wychowywanie szczeniaka – od czego zacząć

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na naukę psa? Nie ma ograniczeń czasowych związanych z wychowywaniem czworonogów. Każdy moment jest dobry do rozpoczęcia nauki, jednakże najlepsze efekty, możemy osiągnąć, rozpoczynając ćwiczenia około 8 tygodnia życia. Należy pamiętać o regularności oraz wypracowaniu odpowiedniej techniki nagradzania psa. Najczęściej stosujemy specjalne przysmaki dla szczeniaków, które pomagają w wyuczeniu odpowiednich nawyków.

Jeżeli posiadamy dorosłego psa, dobrze przeprowadzone szkolenie, może przynieść pozytywne skutki, jednakże należy uzbroić się w cierpliwość. Przed zakupem pupila, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi szkoleń. Jest to odpowiedzialne zadanie, które należy wykonywać w sposób przemyślany, aby uniknąć błędów, które mogą rzutować na przyszłe zachowanie naszego czworonoga.

Pozytywne wzmacnianie, pomaga w szkoleniu psów. Poprzez zastosowanie specjalnych przysmaków dla szczeniaków, czy pochwał, czworonożny przyjaciel kojarzy określone sytuacje z czymś miłym, dzięki czemu proces nauki jest szybszy  i bardziej efektywny.

W jaki sposób przeprowadzać treningi

Szkolenie szczeniaka jest ważne, ale najistotniejszym elementem jest zrozumienie potrzeb, naszego czworonoga. Przed rozpoczęciem nauki komend, czy sztuczek warto przyjrzeć się zwierzęciu, pod względem jego emocji oraz zachowania. Po poznaniu naszego pupila, można przejść do treningów. Warto stosować kilka podstawowych zasad:

  •  Treningi muszą być regularne i odbywać się co najmniej 3-4 razy w tygodniu.
  • Po zakończeniu szkolenia, pozwól pupilowi na odpoczynek. Brak przerw doprowadza do powstawania negatywnych skojarzeń u zwierzęcia.
  • Jasno określaj początek i koniec treningu, dzięki czemu ułatwisz sobie komunikację z czworonogiem.
  • Pozytywne wzmacnianie oprócz nagród fizycznych, powinno się również składać z  sygnałów dźwiękowych. Możesz stosować tzw. klikacze bądź komendy głosowe.
  • Staraj się nie przetrenowywać pupila, szkolenia powinny być krótkie i w miarę o stałych porach dnia.
  • Jeżeli pies nie radzi sobie podczas szkolenia, zachowaj spokój, nie krzycz i nie denerwuj się. Podczas częstych błędów, przerwij psu sesję i zacznij od nowa.
  • Ciesz się z sukcesów swojego pupila i pamiętaj o systemie nagradzania, co przyspiesza osiągnięcie sukcesów.
  • Dokonuj zapisu postępów, swojego czworonoga. Pozwala to na zaobserwowanie zmian i lepsze dostosowanie treningów, pod pupila.

Czy szkolnie czworonogów jest istotnym elementem?

Szkolenie naszych pupili jest bardzo istotnym elementem wychowywania. Zaniedbanie tego aspektu może rzutować negatywnymi skutkami w przyszłości. Istotne jest wskazanie zwierzęciu, kto jest przywódcą w domu. Mocniejsze rasy bez odpowiednio przeprowadzonych treningów mogą mieć skłonności do destrukcji przestrzeni, bądź przejawów agresji. Nad czworonogiem nieszkolonym jest ciężej zapanować. Warto rozpocząć treningi już ze szczeniakiem, pamiętając o wszystkich zasadach przeprowadzenia szkoleń. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na naukę, więc jeżeli posiadasz starszego pupila, również możesz zacząć treningi, dostosowane do jego możliwości.

­

tekst i fot. mat. partnera