TRH i Muzeum zorganizowały spotkanie z okazji 110. rocznicy urodzin Mariana Barusia

Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie i Muzeum w Hrubieszowie zorganizowały spotkanie z okazji 110. rocznicy urodzin Mariana Wojciecha Barusia – hrubieszowskiego nauczyciela i regionalisty. Odbyło się ono w samo południe dnia 24.04.2012 r. w siedzibie Muzeum przy ulicy 3 Maja 11.

Reklamy

W obecności przedstawicieli władz miejskich i hrubieszowskich stowarzyszeń oraz organizacji, zaproszonych gości, chętnych przybyłych i co najważniejsze syna bohatera spotkania Mariana Andrzeja Barusia z żoną, prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego p. Jerzy Krzyżewski i dyrektor hrubieszowskiego Muzeum p. Bartłomiej Bartecki swobodnie i ze znajomością tematu poprowadzili to spotkanie.

Część artystyczną, jak zwykle na wysokim poziomie, przedstawiła nam młodzież ZS nr 2 w Hrubieszowie („Staszic”) przygotowana przez p. Joannę Szabat.

Jednym z ważniejszych momentów spotkania było odsłonięcie obrazu nauczyciela – regionalisty Barusia namalowanego przez p. Helenę Piekarz i przekazanego przez p. Stanisława Mielniczuka dla Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, i który, jako depozyt znajdzie swoje miejsce w galerii zasłużonych dla Ziemi Hrubieszowskiej w naszym Muzeum.

Obszerny i ciekawy wykład z podkładem zdjęciowym na temat życia i działalności Mariana Wojciecha Barusia przedstawiła nam p. dr Justyna Wojtiuk. Następnie były wystąpienia – wspomnienia syna p. Barusia, p. Leokadii Szymanik – Bajurka i innych. Była bardzo miła atmosfera, wzruszony syn pana M. W. Barusia podziękował organizatorom i przybyłym za pamięć o jego ojcu. Organizatorzy podziękowali za występ artystyczny uczniom i ich „sorce” z ZS nr 2 w Hrubieszowie, jak i przybyłym, którzy dyskutując po drodze o tym, co się podczas spotkania działo, rozeszli się do dalszych swoich czynności.

 

Opracował – mak