TRH złożyło hołd hrubieszowskiemu poecie i byłemu Burmistrzowi Hrubieszowa

W czwartek 26.11.2015 r. Zarząd Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego po rozpoczęciu zebrania roboczego, zgodnie z planem udał się na hrubieszowski cmentarz w związku z 70. rocznicą śmierci wybitnego poety z Hrubieszowa Stanisława Ciesielczuka, na jego grobie złożono wieniec i zapalono znicze. Następnie udano się na grobowiec Burmistrza Miasta Hrubieszów w latach 1915 – 1917 jeszcze w czasie okupacji austriackiej Mieczysława Polaczka w celu oceny jego stanu.

Reklamy


Grobowiec tegoż Burmistrza, jak i prezesa Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (1915 – 1918), jest w opłakanym stanie i TRH ma zaplanowanie, aby zająć się pozyskaniem środków i jego remontem. Liczymy na gorące poparcie tego planu.

W związku z tym, że wspomniane historyczne staszicowskie TRH w 2016 roku będzie obchodziło 200 – lecie założenia zaplanowano uroczystości. W dalszej części zebrania w siedzibie obecnego TRH poruszono przygotowania obchodów Jubileuszowego 50-lecia hrubieszowskiego Muzeum.

Uroczystości odbędą się w piątek 11 grudnia 2015 r. od godz. 14.00 w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego a następnie w siedzibie Muzeum im. ks. St. Staszica przy ul. 3-go Maja 11. W tym dniu obecne TRH będzie również obchodziło swój Jubileusz, a mianowicie 55-lecie i nic dziwnego, że razem, ponieważ hrubieszowskie Muzeum powstało z inicjatywy działaczy tego Towarzystwa, a szczególnie śp. Wincentego Piątaka. W dalszej części zebrania prezes Jerzy Krzyżewski przedstawił projekt kalendarza zadań na rok 2016 oraz ustalono termin najbliższego zebrania na dzień 17 XII 2015 r. w siedzibie TRH.

 

Opracował – mak