Trójka: Basiowy Dzień Pasiastych

5 marca 2015 r w klasie 0a Zespołu Szkół Miejskich nr 3 był bardzo kolorowy i radosny, a to za sprawą „Basiowego Dnia Pasiastych”. Impreza została zainspirowana serią opowiadań „Basia i …” napisanych przez Zofię Stanecką.

Reklamy


Główna bohaterka Basia ma 5 lat, dwóch braci i jest bardzo żywiołową dziewczynką, która ciągle zadaje pytania, miewa różne humorki i upodobania np. uwielbia pasiaste, biało – czerwone ubrania. Przygody Basi dzieci poznawały dzięki uważnemu słuchaniu tekstu czytanego przez nauczyciela.

Zainteresowanie dziewczynką było ogromne, gdyż miała podobne dylematy i problemy co dzieci, przez to maluchy bardzo szybko utożsamiły się z tą postacią.  Każdy pięciolatek chciał  osobiście poznać Basię i zaprzyjaźnić się  z nią.  „Basiowy Dzień Pasiastych” był dobrym pomysłem na to, by choć na chwilę przenieść się w świat   bohaterki  opowiadań.

W przygotowaniach do imprezy uczestniczyły wszystkie dzieci z zerówki. W pasiastych strojach rozpoczęliśmy fajną i kolorową zabawę.  Były tańce z paskami bibuły i balonami, tworzyliśmy pasiaste obrazy, z zamkniętymi oczami kolorowaliśmy strój Basi. Wiele radości wyzwoliło się podczas bitwy na papierowe kule biło – czerwone.

Kolejną, dużą atrakcją  okazała się zabawa w teatr. Dzięki własnoręcznie wykonanym kukiełkom  Basi i Janka (jej brata) każdy  mógł zaprezentować, krótką scenkę z życia książkowej bohaterki. Pośród kolejnych ciekawych zabaw znalazły się również matematyczne łamigłówki i zadania konstrukcyjne. Z biało – czerwonych kartek należało ułożyć mozaiki według zasad i wskazówek, które ustalał nauczyciel.

Następnym razem kartki zamieniły się w skrzydełka bocianów, wróbelków, czy motylków i unosiły się nad łąką, pod chmurami, potem lekko opadały na dziecięce głowy i leżały tam tak długo dopóki nie zdmuchnął je wiatr. Gdy dotknęły ziemi były lodowymi kulkami lub rozgrzanymi kamieniami itd. Każdy uczestnik „Basiowego Dnia Pasiastych” na koniec otrzymał „Dyplom Honorowego Przyjaciela Basi”.

Ten dzień na długo zostanie w pamięci dzieci. Przygotowane zabawy i zadania angażowały różnorodną, dziecięcą aktywność. Były dostosowane do wieku i możliwości uczestników. Dzięki imprezie nauka i zwykły dzień w szkole przerodziły się w fantastyczną przygodę.

Najważniejszą jednak wartość tego spotkania należy upatrywać w tym, że wzrosło zainteresowanie dzieci książką. Rozbudziła się chęć słuchania czytanego tekstu, w którym każdy może znaleźć swojego bohatera, idola, czy przyjaciela  godnego naśladowania. Należy podejmować wszelkie próby i inicjatywy, które zbliżą nasze pociechy do literatury i zachęcą je do czytania.

Organizatorem imprezy była wych. Anna Kryszczuk.