Trójka: Dąb Niepodległości – Hubal

„Gwarantem istnienia narodu jest pamięć, o jego przeszłości i jego bohaterach” – Trójka posadziła Dąb Niepodległości.

Reklamy

 

W Roku Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie włączyła się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości zainicjowaną przez Lubelski Urząd Wojewódzki, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Uroczystość rozpoczęła się w czwartek 17 maja 2018 r. o godz. 10.50. Przed budynkiem szkoły zgromadzili się uczniowie klasy pierwszej z wychowawcami, delegacje pozostałych klas i przedstawiciele III Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając i Nadleśniczy z Nadleśnictwa Strzelce Mariusz Nagadowski.

Uczniowie wierszem i piosenką wprowadzili w klimat wyjątkowego wydarzenia w życiu szkoły i roli drzew w naszym życiu i środowisku. Rocznica setnej rocznicy odzyskania niepodległości wiąże się również z jubileuszem 35-lecia naszej szkoły i 30-lecia nadania jej imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Chcąc oddać hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości i uczcić pamięć o naszym patronie, nasz dąb otrzymał imię „HUBAL”.

Do ostatniego żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej, który do końca swoich dni służył Polsce i za nią – w walce – oddał swoje życie, w swoim wystąpieniu nawiązała Pani dyrektor Danuta Krawczuk: „To nie jest zwykłe posadzenie drzewa, to jest wydarzenie w życiu szkoły. Mam nadzieję, że zapamiętacie tę chwilę i będziemy wspólnie dbać i pielęgnować nasz dąb – Dąb Niepodległości – Hubal”.

Burmistrz Miasta dziękując za możliwość udziału w tej szkolnej inicjatywie zaprosił dzieci i młodzież do zwiedzania miejsc pamięci o majorze Henryku Dobrzańskim w naszym mieście.

List Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odczytał Nadleśniczy Mariusz Nagadowski.

Aktu posadzenia dokonali zaproszeni goście, pani dyrektor, przedstawiciele uczniów klas pierwszych z wychowawczyniami i harcerze.

„Piękno tej ziemi skłania do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń” mówił Jan Paweł II. Mamy nadzieję, że młody dąb uroczyście posadzony przed budynkiem naszej szkoły, będzie znakiem pamięci o Polsce – naszej Ojczyźnie i naszym Patronie.

 

M.B

 

fot. SP nr 3