Trójka: Kraków zdobyty

W dniach 23- 25 maja 2018 r. odbyła się trzydniowa wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie z klas: V a, VI b i VII a.

Reklamy

 

Pierwszego dnia, tuż po przyjeździe do Krakowa, udaliśmy się do Parku Wodnego. 3-godzinny pobyt upłynął nam na zabawach w wodzie, grze w piłkę, wspinaniu się, a przede wszystkim na zjeżdżaniu z różnych wysokości. Kto był bardziej zmęczony, wypoczywał w jacuzzi. Po wodnych szaleństwach przyszedł czas na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

Każdego roku jest ona odwiedzana przez ponad milion turystów. Została założona już w XIII wieku. W 1978 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Można ją określić jako podziemne miasto, w którym obecnie można zobaczyć m.in. rzeźby z soli, podziemne jeziora, a nawet kościoły.

Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do 3-gwiazdkowego hotelu „Junior”, aby odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

W czwartek, tuż po śniadaniu, pojechaliśmy się do Łagiewnik, gdzie znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na miejscu ujrzeliśmy relikwie Św. Siostry Faustyny, pamiątki związane z pobytem Ojca Św. Jana Pawła II w Polsce. Weszliśmy na szczyt wieży widokowej, by spojrzeć z wysokości na panoramę Krakowa.

Potem udaliśmy się do „Energylandii”. To tutaj, na 26 hektarach, zgromadzono mnóstwo urządzeń, dzięki którym czas upływa na zabawie i wspólnej podróży do świata baśni, fantazji i ekstremalnych przeżyć.

Ostatni dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Pan Grzegorz, nasz przewodnik, opowiadał nam o ciekawostkach związanych z byłą stolicą naszego kraju, o legendarnych stworach, postaciach z podań i innych źródeł. Zaczęło się wszystko od smoka wawelskiego. Później przyszedł czas na poznanie tajemnic Wzgórza Wawelskiego, w tym tych związanych z katedrą, kryptami, dzwonem Zygmunta. Potem, w trakcie wędrówki po mieście, ujrzeliśmy m. in. kościół Św. Franciszka z Asyżu, a w nim niezwykły witraż „Bóg Ojciec” wykonany przez Stanisława Wyspiańskiego, okno papieskie, Collegium Maius, kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Rynek Główny, Barbakan, Bramę Floriańską. Stojąc na placu, usłyszeliśmy hejnał z wieży mariackiej.

Po pożegnaniu z przewodnikiem mieliśmy czas wolny. Potem był obiad i powrót do domu.

Organizatorem bogatej programowo, pełnej niezapomnianych wrażeń wycieczki było Biuro Turystyczne „Laguna Tour”. Transport zapewniła firma „Transway”. Kierownikiem wyjazdu była p. Justyna Marcych, zaś opiekunami – p. Małgorzata Koniec, p. Ewa Sitnik- Pogwizd i p. Dominik Stajszczyk.

 

Zdjęcia >>

 

żródło i fot. ZSP nr 3