Trwa Tydzień Zakazanych Książek w Bibliotece Powiatowej

W Powiatowej Bibliotece Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie trwa akcja „Tydzień Zakazanych Książek”, w ramach której wyświetlony będzie również film „Lolita”. Rozmowa o akcji z dyrektorem placówki Bogumiłą Dragan-Szkodzińską.

Reklamy

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie włącza się do akcji „Tydzień Zakazanych Książek” (30.09.2012r – 06.10.2012r.). Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Chcemy, poprzez tę akcję, przybliżyć historię literatury, zachęcić do czytania oraz skłonić do odwiedzania progów naszej skromnej biblioteki.

Reklamy

W ramach Tygodnia Zakazanych Książek odbędzie się projekcja filmu S. Kuricka „Lolita” (Dyskusyjny Klub Filmowy).

Dyskusyjny Klub Filmowy powstał i działa przy Powiatowej Bibliotece Publicznej im. prof. Wiktora Zina.

Nasze spotkania mają na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat sztuki filmowej oraz jej popularyzację. DKF nie ogranicza się jedynie do projekcji filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych, uzupełnienie stanowią prelekcje, dyskusje oraz spotkania z interesującymi osobami.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

 

Działania zaplanowane w ramach Tygodnia Zakazanych Książek:

(30.09. 2012 r. – 06.10.2012 r.)

1. Projekcja filmu „Lolita” S. Kubricka (1962) w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Filmowego – 05.10.2012 r.

2. Książki bywają ofiarami cenzury… Widoczne miejsca Biblioteki oznaczone ciekawostkami na temat wybranych pozycji – forma wystawki z wykorzystaniem szafy katalogowej.

3. Lista zakazanych tytułów w formie rozwijanego papirusu umieszczonego na drzwiach wejściowych Biblioteki.

4. Zakładki z listą zakazanych książek. Każdy odwiedzający nas w tym tygodniu Użytkownik otrzyma taką zakładkę.

5. Imitacje okładek zakazanych książek na ogrodzeniu i bramie wejściowej dziedzińca Biblioteki, które będą symbolicznie oznakowane biało-czerwoną taśmą i łańcuchem z kłódką.

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie
ul. 3-go Maja 11

 

Poniżej rozmowa o akcji „Tydzień Zakazanych Książek” z dyrektorem placówki Bogumiłą Dragan-Szkodzińską.