Ubezpieczenia specjalistyczne – co warto wiedzieć

Na Zachodzie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są ubezpieczenia specjalistyczne pojazdów. Rynek ten w Wielkiej Brytanii jest szczególnie szeroki. W Polsce póki co niestety trudno o polisy specjalistyczne.

Reklamy

 

Jeśli posiadasz samochód zabytkowy bądź taksówkę, doskonale wiesz, jak trudne jest znalezienie optymalnej polisy, która zapewni całkowite bezpieczeństwo twojemu pojazdowi, a jednocześnie nie nadszarpnie portfela. Wszystko to wymaga długotrwałych negocjacji i sporej dozy cierpliwości. Pojawiają się już pierwsze towarzystwa zajmujące się ubezpieczeniami specjalistycznymi – czego można się po nich spodziewać?

Zasięg ubezpieczeń specjalistycznych

Specjalne polisy na ogół wypracowuje się na drodze negocjacji, a następnie indywidualnie ustala się, z jakich opcji będą się składać. Oprócz podstawowej ochrony OC (tańszej niż w ramach standardowego ubezpieczenia na drodze wyjątku) dobiera się często AC, które z reguły jest niedostępne dla wszelkich pojazdów objętych wysokim ryzykiem drogowym. Ponadto dokupić można ubezpieczenia Assistance, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie szyb i opon – wszystko to jednak zależy od oczekiwań konkretnego klienta.

Kogo dotyczą ubezpieczenia specjalistyczne?

Dedykowanym ubezpieczeniem zainteresować się powinni wszyscy ci, którzy mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczenia dla nietypowego pojazdu lub samochodu wykorzystywanego w celach zarobkowych. Przykładowo brytyjska firma Taxi Insurer dobiera ubezpieczenia w ramach polisy taxi insurance – zarówno dla pojedynczych taksówek, jak i dla całych flot. W Polsce ochrona taksówki nadal stanowi wyzwanie.

Istnieją też specjalne polisy dla samochodów zabytkowych, które standardowo ubezpiecza się w ramach ubezpieczenia krótkoterminowego, na przykład podczas zlotów oldtimerów. Inne polisy przeznaczone są dla vanów i kamperów, których ubezpieczenia na ogół są bardzo drogie. Osobna oferta dotyczy pojazdów biznesowych, do których zaliczymy zarówno samochody dostawcze, jak i pojazdy dealerów samochodowych. 

Rynek tego typu usług w Polsce powoli będzie się zwiększać i bez wątpienia z czasem ułatwi życie wielu kierowcom, którym do tej pory odmawiano wydawania polisy samochodowej lub proponowano zaporowe stawki. Ubezpieczenia specjalistyczne są kompleksowe i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom – właśnie dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)