Ubezpieczenie mieszkania i domu – wyłączenia z umowy

Chociaż co roku przybywa więcej osób, które ubezpieczają swoje nieruchomości, to nadal jakaś część z nich decyduje się na to w ostatniej chwili lub wybiera najbardziej podstawowe i najtańsze ubezpieczenie nieruchomości, nie mając świadomości, że może mieć ono ubogi zakres ochrony. Co zrobić żeby nie przepłacać za ubezpieczenie, ale jednocześnie mieć jak najlepszą ochronę?

Reklamy

 

Kupując ubezpieczenie powinniśmy myśleć nie tylko o budynku, ale również wszystkich rzeczach, które znajdują się w nim. Warto pamiętać, że podczas zdarzeń losowych, które niszczą budynek mieszkalny, nasze mienie, czyli elementy stałe i ruchome domu również narażone są na zniszczenie.

 

Przed czym chroni ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości nie może nas ochronić przed wszystkimi skutkami kataklizmów, ataków terrorystycznych czy działań wojennych. Może jednak zapewnić nam ochronę przed skutkami czynników zewnętrznych takich jak zdarzenia losowe np. powódź czy pożar lub ingerencja osób trzecich np. kradzież z włamaniem i rabunkiem. W ubezpieczeniach nieruchomości możemy spotkać się z trzema zakresami ochrony:

  • Ubezpieczenie podstawowe, uwzględniając ochronę murów, podłóg i dachu,
  • Ubezpieczenie elementów stałych znajdujących się w mieszkaniu np.: instalacje techniczne, okładziny ścian, sufitów, powłoki malarskie wewnętrzne, kominki, wbudowane meble itd.
  • Ubezpieczenie ruchomości znajdujących się w mieszkaniu np.: przedmioty codziennego użytku, antyki, dzieła sztuki, urządzenia AGD i RTV itd.

 

Warunki ubezpieczenia

Sprawdzenie polisy przed zakupem jest bardzo ważne, ponieważ każde z Towarzystw ma własne warunki ubezpieczenia. Kruczki czekają na nas wszędzie, a zwłaszcza, jeśli chodzi o zdarzenia losowe, które są w podstawowej umowie ubezpieczenia. Żeby wszystko dokładnie sprawdzić możemy zapoznać się z artykułami, które wyjaśniają niejasności w umowach ubezpieczeniowych np. Ubezpieczenia mieszkań i domów na ubezpieczeniaonline.pl.

Warunki ubezpieczenia nie są takie same w każdej polisie. Różnią się m.in.: zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia, długością trwania umowy. Żeby dobrze dobrać polisę musimy zastanowić się, czego dokładnie szukamy. Jeżeli mieszkamy w domu drewnianym, jest on bardziej narażony na wystąpienie pożaru, a osoby mieszkające w niewielkiej odległości od dużych rzek mogą np. ubezpieczyć się od powodzi. Cena ubezpieczenia będzie zależeć przede wszystkim od ryzyka, na jakie narażona jest nasza nieruchomość.

Każde dobre ubezpieczenie powinno gwarantować nam wypłatę świadczenia w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, ale to od naszej inicjatywy i świadomości zależy czy jesteśmy chronieni przed skutkami takich właśnie zdarzeń. Musimy pamiętać, ze podstawowe polisy chronią nas przed większością ryzyk np. pożarem, gradem, intensywnymi opadami deszczy itp., ale nie możemy zapominać, że jak w każdej umowie tak w umowie ubezpieczeniowej nieruchomości spotkamy się z wyłącznościami.

 

Dokument OWU

Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o Towarzystwach ubezpieczeniowych i ich produktach, a także o pojęciach, z którymi możemy spotkać się podpisując umowę, jak np. karencja lub cesja na bank. Wszystko znajdziemy w dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i to właśnie ten dokument jesteśmy zobowiązani dokładnie przeczytać, aby dokładnie wiedzieć, co podpisujemy. Aby uzyskać dodatkowe informacje możemy skorzystać ze stron internetowych specjalnie przygotowanych dla osób chcących się ubezpieczyć np. www.ubezpieczeniaonline.pl gdzie znajdziemy wiele dodatkowych porad i analiz.

 

 

fot. mat. sponsora