Ubezpieczenie OC – czy wartość auta ma znaczenie?

Dla wielu kierowców kwestia obliczania wysokości składek za ubezpieczenie OC oraz wysokość przysługujących im stopni odszkodowań to tematy niejasne. Jak się okazuje – na cenę naszej polisy wpływ mają przeróżne czynniki – w tym również wartość samochodu, który chcemy objąć ochroną ubezpieczenia.

Reklamy

Obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej OC sprawia, że właściciele zarejestrowanych pojazdów szukają możliwie jak najkorzystniejszych ofert ubezpieczycieli. Wysokości stawek są przecież nierówne – tak pomiędzy różnymi kierowcami i samochodami, jak i towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe, kalkulując nasze przyszłe stawki za OC, posługują się wieloma danymi – z których większość dostarczamy im sami. Wśród z nich wymienić możemy między innymi:

  • nasz wiek, status cywilny, miejsce zamieszkania, długość okresu posiadania prawa jazdy, historię szkód i wypadków, których byliśmy sprawcami, czy też fakt posiadania lub nieposiadania rodziny,

  • model i markę naszego samochodu, a także rok jego produkcji czy też pojemność silnika.

Jak można się domyślić – drugi podpunkt, będący zarazem odniesieniem tylko do naszego pojazdu – wiąże się bezpośrednio z jego wartością. Innymi prawami w oczach ubezpieczycieli rządzą się marki i modele droższe, nowsze i z większą pojemnością silnika. Zazwyczaj tego typu samochody generują swoim właścicielom większe koszty za OC.

W jaki sposób jednak poprawnie określić wartość samochodu, by cieszyć się najbardziej optymalnymi stawkami OC?

Jak wycenić używany samochód pod polisę OC?

Warto pamiętać, że w pierwszej kolejności to ubezpieczyciel zajmuje się kwestią wyceny wartości naszego używanego samochodu. Służą mu do tego różnorakie bazy danych, znajdujące się w Internecie. Agent ubezpieczeniowy – po wypełnieniu wszystkich wymaganych formularzy danych dotyczących auta – otrzymuje kalkulację jego wartości i na jej podstawie wylicza dla nas proponowaną stawkę roczną za ubezpieczenie OC. Oczywiście, w procesie tejże kalkulacji bierze również pod uwagę dane na temat kierowcy, który pojazdem będzie się poruszał.

Kalkulator ubezpieczenia porowneo.pl

Bywają jednak sytuacje, w których nie do końca zgadzamy się z wyceną zaproponowaną przez ubezpieczyciela. Czujność zawsze jest wskazana i jeśli mamy poczucie, że wartość auta została przeszacowana lub niedoszacowana, możemy odwołać się od decyzji towarzystwa i dokonać wyceny samochodu na własną rękę. Musimy jednak liczyć się z tym, że do uzyskania aprobaty ze strony firmy ubezpieczeniowej potrzebna nam będzie ekspertyza rzeczoznawcy, która, rzecz jasna, będzie nas kosztować dodatkowy czas i pieniądze i w efekcie może być taka sama lub bardzo podobna do pierwotnej wyceny ubezpieczyciela.

Jak wycenić nowy samochód pod polisę OC?

Z autami nowymi nie ma aż tylu problemów. Jako że jesteśmy ich pierwszymi właścicielami, znamy ich wartość z tak zwanej „pierwszej ręki”.

Ubezpieczycielowi wystarczy wówczas okazanie dowodu zakupu samochodu z salonu. Wartość auta będzie tam wskazana bezpośrednio.

Znaczenie ma natomiast również data zakupu samochodu. Auta przecież z czasem tracą na wartości. Parę miesięcy od daty zakupu może delikatnie wpłynąć na wysokość stawki za OC.

Na co uważać podczas wyceny auta pod polisę OC?

Z pewnością przesada w wycenie samochodu w żadną stronę nie jest dobra. Ani przeszacowanie, ani niedoszacowanie nie będą działały dla nas korzystnie. Jeśli nasze auto zostanie wycenione zbyt wysoko, to przyjdzie nam płacić wyższe stawki, jednak w momencie wypadku lub stłuczki będzie się liczyła wartość samochodu „tu i teraz” i od niej zależała będzie wysokość odszkodowania. Jeśli natomiast nasz samochód zostanie wyceniony zbyt nisko, owszem – będziemy płacić mniejsze składki. Jednak w sytuacji stłuczki lub innego uszkodzenia auta – wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć nam na naprawę.

Jak widać – wartość samochodu – czy to nowego, czy używanego – dość mocno wpływa na projekcję stawek za OC, które przyjdzie nam płacić. Pamiętajmy, że rzetelna wycena samochodu odgrywa tu kluczową rolę, dlatego dobrze jest powierzyć ją profesjonalistom.

­

(tekst i fot. mat. partnera)