Ubezpieczenie samochodu w Norwegii

Podobnie jak w Polsce, również w Norwegii występuje prawny obowiązek posiadania OC samochodu. Za jego brak grożą natomiast surowe kary, które wynoszą 150 NOK za każdy dzień bez posiadania ważnej polisy. W jaki sposób znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie samochodu w Norwegii? Czym charakteryzują się polisy komunikacyjne (bilforsikring) w tym kraju? W niniejszym artykule znajdują się odpowiedzi na te i inne pytania.

Reklamy

Rodzaje polis komunikacyjnych w Norwegii

W Norwegii można skorzystać z czterech różnych typów polisy komunikacyjnej – bilforsikring. Podstawową opcją jest odpowiednik polskiego ubezpieczenia OC czyli ansvarforsikring. Jest to najprostsza wersja polisy komunikacyjnej, a obowiązek jej posiadania wynika z regulacji prawnych. W przypadku braku tego typu polisy kierowca w Norwegii może otrzymać mandat, a także stracić tablice rejestracyjne pojazdu. Norweskie przepisy prawa jasno precyzują również wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia auta, która wynosi 150 NOK za każdy dzień. Tak samo jak w przypadku polskiego OC, polisa ansvar nie pokrywa kosztów naprawy sprawcy kolizji.

Nieco szerszą formą ubezpieczenia auta w Norwegii jest polisa delkasko, która obejmuje dodatkowo szkody powstałe w wyniku: pożaru lub podpalenia, uszkodzenia szyby, czy kradzieży. Pokrywa również koszty skorzystania z pomocy drogowej w całej Europie. Nie obejmuje natomiast szkód powstałych w wyniku kolizji drogowej.

Trzecim typem polisy jest ubezpieczenie kasko, które obejmuje te same zdarzenia co delkasko, ale dodatkowo pokrywa również koszty samochodu zastępczego. Polisa kasko zabezpiecza również na wypadek kolizji, czy wypadku w skutek utraty kontroli nad samochodem.

Najszersze ubezpieczenie samochodu w Norwegii stanowi natomiast polisa super kasko. Obejmuje wszystkie zdarzenia wchodzące w zakres poprzednio opisanych rodzajów polis, a dodatkowo zabezpiecza na wypadek całkowitego zniszczenia lub uszkodzenia samochodu (w tym także silnika i skrzyni biegów).

Cena ubezpieczenia samochodu w Norwegii

Cena ubezpieczenia samochodu w Norwegii zależna jest przede wszystkim od rodzaju polisy, który wybierzemy. Najtańsze będzie ubezpieczenie podstawowe, a najwięcej należy zapłacić za polisę w opcji super kasko. Wpływ na cenę ubezpieczenia ma także m.in. wiek kierowcy, czy miejsce jego zamieszkania. Oczywiście koszt polisy uzależniony jest również od modelu pojazdu oraz jego pojemności.

Co ze zniżkami za bezszkodową jazdę uzyskanymi w Polsce? W Norwegii nie istnieje żaden przepis prawny, który nakazywałby ich honorowanie. Nie oznacza to jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie biorą ich pod uwagę. Jest to jednak działanie dobrowolne, a zasady postępowania zależą od konkretnego towarzystwa.

LOCALMARKET.no – pomoc w znalezieniu najlepszej polisy komunikacyjnej w Norwegii

Chcąc ubezpieczyć samochód w Norwegii warto skorzystać z platformy LOCALMARKET.no, która oferuje bezpłatne doradztwo w zakresie wyboru najlepszej polisy. Wystarczy wypełnić prosty formularz, dzięki któremu dedykowany konsultant będzie w stanie rozpoznać potrzeby danej osoby i dopasować najkorzystniejsze rozwiązanie (zarówno pod względem ceny, jak i zakresu ochrony). Skorzystanie z portalu umożliwia nie tylko znalezienie tańszej polisy, ale pozwala także zaoszczędzić czas. Platforma LOCALMARKET.no to również gwarancja przedstawienia najlepszych ofert lokalnych.

Posiadając samochód w Norwegii należy pamiętać, że podobnie jak w Polsce, istnieje obowiązek jego ubezpieczenia. Przed zakupem polisy warto wiedzieć jakie możliwości oferuje rynek oraz skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie.

(tekst i fot. mat. partnera)