Uczniowie hrubieszowskiego Staszica w Bawarii

W maju, uczniowie hrubieszowskiego Staszica, zwiedzali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Bawarii.

Reklamy

 

Od 21.05 do 23.05. 2019 r. uczniowie gimnazjum i liceum hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 2, pod  opieką p. Urszuli Pasieki – organizatorki wyjazdu oraz p. Anny Modzelewskiej i p. Beaty Trześniowskiej, zwiedzali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Bawarii.

Przygoda z najbogatszym landem Niemiec zaczęła się w Bambergu, uroczym mieście nad rzeką Regnitz z malowniczymi domkami rybackimi, Starówką, cesarską katedrą, pałacem arcybiskupim – Alte Hofhaltung i barokowym pałacem Neue Residenz.

Następnym miejscem była Norymberga, gdzie najpierw zwiedzający znaleźli się w Kaiserburgu – średniowiecznym zamku cesarskim, po czym z okien autokaru – ze względu na padający deszcz – kontynuowali podróż po mieście Albrechta Dürera. Oprócz historii dawnej miasta, związanej ze średniowieczem, młodzież poznała mniej chlubne karty dziejów Norymbergii związanej z nazizmem i procesem norymberskim.

Nie mniej ciekawym doświadczeniem, podczas przejazdów do kolejnych miejsc, była obserwacja i podziwianie piękna Alp, z górującym nad nimi w chmurach szczytem Mount Blanc i wioskami bawarskimi w dolinach.

Najbardziej oczekiwaną przez część zwiedzających była podróż do bawarskich zamków Ludwika II – Linderhof, Hohenschwangau i znanym z logo wytwórni Walta Disneya – Neuschwanstein. Malownicze położenie tych budowli, fascynująca historia, a przede wszystkim pełne przepychu, zdobień, bibelotów i mebli wnętrza, na wszystkich zrobiły oszałamiające wrażenie.

Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie Monachium, stolicy landu, pięknego miasta pełnego gotyckich kościołów, z zachwycającym Marienplatz, na którym stoi zjawiskowy gotycki Ratusz. Fani motoryzacji mieli tu możliwość zwiedzenia muzeum BMW, gdzie zobaczyli dawne modele tej marki, ale i najnowsze. Na koniec wszyscy wjechali  na wieżę widokową – Olimpiaturm – mieszczącą się na terenie Parku Olimpijskiego, skąd mogli podziwiać panoramę miasta. Stąd, pełni wrażeń, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

 

Tekst B.Trześniowska, fot. ZS nr 2