Uczniowie Kościuszki na Majdanku

HrubieszówMajdanek

Reklamy

Zobaczyliśmy barak łaźni obozowej i inne relikty obozowe. Obejrzeliśmy wystawę „Majdanek w systemie obozów koncentracyjnych” i barak z butami po ofiarach, a wreszcie rowy, w których dokonywano masowych egzekucji.

***

2 października 2009 r. klasy 3D i 3H wraz z p. Agnieszką Sadowską – Marciniuk i p. Anną Misiak, Jadwigą Jastrząb – Pakułą oraz Danutą Paszek udały się na wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku.

Pierwszym etapem było obejrzenie filmu o życiu więźniów, który wprowadzał w atmosferę tamtych tragicznych czasów. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej poświęconej losom czworga dzieci w obozie zagłady.

Potem zwiedzaliśmy obóz z przewodnikami. Zobaczyliśmy barak łaźni obozowej i inne relikty obozowe. Obejrzeliśmy wystawę „Majdanek w systemie obozów koncentracyjnych” i barak z butami po ofiarach, a wreszcie rowy, w których dokonywano masowych egzekucji. Na koniec odwiedziliśmy krematorium, którym masowo palono ciała więźniów oraz Mauzoleum – usypany z prochów ludzkich kopiec. Jest to symboliczna mogiła wszystkich ofiar obozowych.

Wszystko, co oglądaliśmy wywołało nasze przerażenie i grozę, ale największe wrażenie wywarła ekspozycja ”Elementarz – losy dzieci na Majdanku”. Przedstawiała przedwojenny i obozowy świat dzieci żydowskich, polskich i białoruskich. Okres szczęśliwego dzieciństwa ilustrowały rodzinne fotografie, elementarze i kołysanka. Świat obozu symbolizował wagon towarowy z listą rozstrzelanych i studniami, z których słychać relacje ocalonych z zagłady.

To była dla nas doskonała lekcja historii, wprowadzająca w atmosferę tragicznych wydarzeń. Idealnym jej podsumowaniem było hasło widniejące na Mauzoleum: ”Los nasz dla was przestrogą”. Uświadomiliśmy sobie, jak niewiele potrzeba, by zniszczyć życie, by po człowieku pozostała tylko garstka popiołu.

***

Patrycja Wolańczyk i Anna Luchowska
foto: ZS nr 3 w Hrubieszowie

_________________________________________________

Zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009