Uczniowie SP nr 2 na wycieczce w Pawłowie

HrubieszówPawłów

Reklamy

Pawłów to miejscowość leżąca na terenie gminy Rejowiec Fabryczny. Od wieków miejscowość słynęła z garncarstwa i bednarstwa. Również dzisiaj w Pawłowie mieszka kilku czynnych garncarzy, którzy kultywują rzemiosło swoich przodków.

***

„Dziedzictwo narodowe to wielka skarbnica.
Zawiera wszystko, co kształtuje nas, Polaków.”

Dużą popularnością cieszyło się tutaj także bednarstwo, którego początki sięgają połowy XIX w. Dlatego też, aby ocalić od zapomnienia i rozpowszechnić tradycje rzemieślnicze pawłowskiego garncarstwa i bednarstwa, w ramach programu „Ginące zawody”, utworzono w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie Izby Garncarstwa i Bednarstwa Pawłowskiego.

20 maja 2009 roku uczniowie klas IIc i IIIb Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie pod opieką nauczycieli: Joanny Tomasiak, Katarzyny Dubienko, Katarzyny Beń oraz pielęgniarki szkolnej Wiesławy Chabros, udali się na wycieczkę „śladami rzemiosła pawłowskiego”.

W Izbie Garncarstwa Pawłowskiego zgromadzono wyroby ceramiczne sprzed wielu lat oraz takie, które zgodnie ze starą technologią wykonali współcześni garncarze specjalnie na potrzeby ekspozycji. Pawłowska Izba Bednarska prezentuje zarówno zabytkowe wyroby bednarskie, jak i te współczesne, wykonane według starych technologii. Na potrzeby wystawy zgromadzona została duża ilość narzędzi, które stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu bednarskiego.

Uczniowie SP nr 2 w Hrubieszowie wzięli udział w doskonałej lekcji historii o kulturze naszych przodków. Obejrzeli filmy dotyczące garncarstwa pawłowskiego. Zwiedzili Izbę Garncarstwa i Bednarstwa, mieli okazję uczestniczyć w pokazie toczenia na kole garncarskim, a także spróbować własnych sił w formowaniu naczyń. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przywieźli z Pawłowa wspaniałe pamiątki – ceramikę użytkową lub dekoracyjną. Na zakończenie wycieczki zorganizowane zostało ognisko, przy którym można było upiec smaczne kiełbaski.

Pawłów zauroczył nas bogatą przeszłością, spokojem oraz specyficznym klimatem niewielkich miejscowości, który przyciąga jak magnes. Spędziliśmy tam cudowny dzień z dala od zgiełku, blisko natury i historii. Serdecznie dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie.

Jesteśmy pewni, że wrócimy tu jeszcze nie raz.

tekst i foto
Szkoła Podstawowa nr 2 w Hrubieszowie

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009