19 kwietnia 2024

Uczniowie ZS nr 4 w Hrubieszowie prezesowi TG Sokół

Jak co roku przed Dniem Zmarłych przy odnowionym już grobowcu przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Hrubieszowie pojawiła się młodzież ZS nr 4 w Hrubieszowie, która pod kierunkiem nauczycielki-sportsmenki p. Małgorzaty Muzyczuk przeprowadziła czynności porządkowe. Uczniowie to aktualni reprezentanci szkoły w różnych zawodach sportowych, jak i sekcji piłki nożnej Kryształu Werbkowice, chwilowo Andoria Mircze – Damian Podolak i napastnik Aleksander Poterucha reprezentujący Płomień/Spartan Nieledew.

Na zdjęciu – Damian Podolak i Aleksander Poterucha porządkują grób Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Hrubieszowie p. Jana Pawłowicza

***

Jan Kanty Józef Tadeusz Pawłowicz

(ur. 1878 w Warszawie – zmarł 8 09 1935 w Hrubieszowie),

syn Mścisława i Józefy z domu Ostrowska, żonaty z Janiną z Zielińskich

– współzałożyciel w 1922 r. i Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie.

Druh Jan Pawłowicz herbu Przyjaciel był jednocześnie wiceprezesem w Zarządzie Wojewódzkim TG „Sokół” w Lublinie, a w codziennej pracy pełnił funkcję wicedyrektora Oddziału Banku Zjednoczonych Ziem Polskich.

W 1925 r. Towarzystwo otrzymało wspaniały sztandar, który znajduje się w Muzeum w Hrubieszowie.

Razem z Zarządem „Sokoła” w Hrubieszowie zachęcił ziemian, braci Kazimierza i Władysława Pohoreckich do ofiarowania placu pod budowę siedziby Towarzystwa Gimnastycznego i to się udało. Budynek był budowany szczególnie ze środków Ziemiaństwa Hrubieszowskiego.

Jan Pawłowicz nie tylko udzielał się w „Sokole”, ale np. w 1927 r. był inicjatorem i wspomógł pieniężnie renowację Krzyża i Gałki miedzianej na wieżyczce Kościoła Parafialnego, dodatkowo na koszt własny pozłocił. Jan Pawłowicz, zmarł 8 09 1935 r. – mając zaledwie 57 lat. Grób znajduje się na cmentarzu w Hrubieszowie, można do niego trafić wchodząc na cmentarz od targowiska (ul. Kolejowa) pierwszą furtką, skręcając w lewo w kierunku kaplicy, parę kroków i po prawej jest płyta z napisem „Tu leży założyciel i prezes Towarzystwa Sokół” w Hrubieszowie.

„Sokół” w Hrubieszowie działał do wybuchu II Wojny Światowej. Jego członkowie walczyli w różnych oddziałach z naszymi wrogami o wolną Polskę. Po wojnie, jak w całym kraju, miał zakaz dalszej działalności przez wiele, wiele lat, a „Dom Sokoła” został przeznaczony do innych celów.

Komitet Organizacyjny obchodów „90 lat hrubieszowskiego sportu”, które odbędą się w czerwcu 2012 roku planuje na budynku przedwojennego „Sokoła” (obecnie starsza cześć budynku Sądu) zawiesić Tablicę Pamiątkową, która będzie przypominała o działalności TG „Sokół” w Hrubieszowie.

***

Opracował – mak