Uczysz się języka? Oto 3 sposoby, by osiągnąć płynność językową

Bariera językowa to powszechny problem, z którym spotykają się nie tylko słuchacze kursów językowych. Wystarczy sięgnąć pamięcią do pierwszych wyjazdów zagranicznych, by przypomnieć sobie niezliczone sytuacje, kiedy strach przed mówieniem w innym języku po prostu odebrał nam mowę. Istnieją jednak sposoby, aby go pokonać. Oto one:

 

Sposób 1: Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj 

Słuchanie to bardzo ważny element nauki każdego języka, dzięki któremu niektóre słowa i zwroty szybciej zapadną Ci w pamięć. Ponadto utrwalisz sobie prawidłową wymowę, z którą należy je wypowiadać. Słuchanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Wystarczy przecież włączyć obcojęzyczną radiostację, podcast, serię filmików na YouTubie czy ulubiony serial na Netflixie. Dzięki tym czynnościom osłuchasz” się z językiem, co jest bardzo ważne, jeśli naprawdę zależy Ci na przełamaniu bariery. 

Sposób 2: Nawyk to podstawa

Praktyka czyni mistrza to powiedzenie, które znakomicie podsumowuje strategię, by przełamać barierę językową. Musisz wyrobić w sobie nawyk regularnej nauki, by cieszyć się pewnością i płynnością w mówieniu. Co może pomóc, jeśli brakuje Ci motywacji? Sprawdź aplikację Babbel, która oferuje krótkie lekcje na każdym poziomie zaawansowania. Bez przeszkód możesz je wkomponować w rytm dnia. Jeśli połączysz je z codzienną czynnością, np. poranną kawą czy podróżą do pracy, pierwsze efekty pojawią się po pierwszym tygodniu. 

Sposób 3: „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”

Strach przed popełnieniem błędu bywa paraliżujący. Wystarczy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co stanowi sedno komunikacji w innym języku: przekaz czy forma. Odpowiedź jest oczywista. Najważniejsze bowiem jest to, by nasz rozmówca zrozumiał, co mamy na myśli. Forma nie ma aż takiego znaczenia. Dlatego nie zwracaj uwagi na błędy. Wszyscy je popełniają. Nawet native speakerzy. 

Postaw na naukę z Babbel

Skoro już wiesz, jak przełamać barierę językową, pora zabrać się do pracy. Wybierz kurs językowy, który sprosta Twoim oczekiwaniom i pomoże w nabraniu pewności i płynności. Możesz sprawdzić aplikację Babbel, która oferuje szereg ćwiczeń na wszystkich poziomach zaawansowania. Eksperci pracujący dla Babbel postanowili oprzeć większość zadań na dialogach z życia wziętych. W rezultacie nauka z aplikacją to doskonały sposób na poprawę umiejętności komunikacyjnych w nowym języku. Babbel posiada także moduł rozpoznawania mowy, dzięki któremu z łatwością wyeliminujesz potencjalne błędy podczas mówienia. Możesz korzystać z aplikacji w telefonie i tablecie, a także na komputerze.

 

(tekst i fot. mat. partnera)