Ulgi Podatkowe w rozliczeniu PIT 2019 – co się zmieni?

Ulgi podatkowe nie obowiązują niestety każdego, ale korzysta z nich naprawdę wiele osób. To przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia czy obniżki, dzięki którym można obniżyć podstawę opodatkowania czy końcową kwotę podatku, jaką trzeba uregulować. Co jakiś czas następują zmiany także i w tym zakresie, a przecież szkoda byłoby nie skorzystać z okazji na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlatego w artykule zainteresowani znajdą informacje o ulgach podatkowych – o tym, jakie są obecnie dostępne, jakie kwoty można odliczyć i czy coś ulegnie zmianie w rozliczeniach PIT 2019?

Reklamy

 

Zmiany w ulgach podatkowych

Z początkiem nowego roku wchodzą w życie zmiany w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych, znanego jako PIT. Wprowadzonych zostało wiele udogodnień i uproszczeń – między innymi można będzie skorzystać z systemu Twój e-PIT, gdzie zostanie przesłane rozliczenie przygotowane dla podatnika przez Urząd Skarbowy. Warto jednak wiedzieć, że rozliczenie to nie będzie uwzględniać żadnych ulg podatkowych, więc jeśli ktoś pragnie coś dopisać, musi wprowadzić w otrzymanym rozliczeniu zmiany, albo też po prostu rozliczyć się samodzielnie korzystając z takich ułatwień jak chociażby bezpłatny program do rozliczenia PIT w 2019 r. Zmianom ulegną także limity zwolnień podatkowych, jeśli chodzi o świadczenia:

 • z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (nowy limit wynosi 1000 złotych)
 • z byłego zakładu pracy dla emerytów i rencistów – (nowy limit to 3000 złotych)
 • dopłat do wypoczynku dzieci ze środków obrotowych – (nowy limit wynosi 2000 złotych) .

Jeśli chodzi o zmiany w PIT 2019, warto pamiętać o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Kwota dochodu, od której nie trzeba będzie płacić podatku wzrasta do 8000 złotych. Podwyżka ta obowiązuje osoby rozliczające się na podstawie PIT-36 lub PIT-37. U innych niestety nic się nie zmieni.

Dostępne ulgi podatkowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele działań czy sytuacji uprawnia do skorzystania z ulg podatkowych. Dzięki skorzystaniu z nich zapłacimy mniejszy podatek, więc warto się tym wszystkim szerzej zainteresować. Część ulg i obniżek jest wykorzystywana dość często – na przykład ulga na dziecko – a inne, jak ulga na samochód czy internet dla wielu osób stanowi tylko ciekawostkę, której nawet nie rozumieją. W rozliczeniu PIT 2019 za rok 2018 można skorzystać z następujących obniżek i ulg:

 1. Ulga prorodzinna – w maksymalnej kwocie 1112,04 złotych na rok na 1 dziecko, 1112,04 złotych na rok na 2 dziecko, 2000,04 złotych na 3 dziecko i 2700 złotych na 4 oraz kolejne dziecko.
 2. Ulga na składki zdrowotne – w maksymalnej wysokości zapłaconych lub pobranych składek w 2018.
 3. Ulga abolicyjna – w wysokości uzależnionej od kwoty podatku zapłaconego za granicą.
 4. Odliczenia na emeryturę – w wysokości nie większej niż 5 331,60 złotych.
 5. Ulga na badanie i rozwój – obniżki zależne od poniesionych wydatków.
 6. Ulga na leki – w maksymalnej wysokości równej kwocie wydanej na lekarstwa, od której odejmuje się 100 złotych.
 7. Ulga na sprzęt rehabilitacyjny i ulga na samochód, związana z ulgą rehabilitacyjną – w przypadku sprzętu może wynosić tyle, ile się za niego zapłaciło, a w przypadku użytkowania pojazdu maksymalnie 2280 złotych. 
 8. Odliczenia na darowizny na organizacje społeczne, na darowizny kościelne lub dla krwiodawcy – w maksymalnej wysokości równej 6% dochodu podatnika. 
 9. Odliczenie związane z użytkowaniem internetu – w maksymalnej wysokości 760 złotych. 

W 2019 roku zostanie wprowadzona nowa ulga (termomodernizacyjna), jednak będzie można z niej skorzystać dopiero w czasie rozliczania się za 2019 rok, w PIT 2020.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)