Uroczyste odsłonięcie pomnika

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

28 września 2009 roku na skwerze przy ul. Rynek w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945.

***

Uroczystości rozpoczął koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lubelskiego. Zaproszonych gości powitał Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – Marek Bartkowiak, a przemówienie z okazji uroczystości wygłosił Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Zbigniew Dolecki.

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele Miasta Hrubieszowa, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i duchowieństwa.

Apel Pamięci oraz salwę honorową przeprowadziła kompania honorowa hrubieszowskiego 2 Pułku Rozpoznawczego. Pod pomnikiem kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i hrubieszowskich szkół. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili reprezentanci instytucji patronujących uroczystości.

Uroczystości zakończyła Msza św. polowa w intencji ojczyzny celebrowana przez ks. Kazimierza Gawlika i o. Wenancjusza Stasiuka.

***

Patronat honorowy uroczystości:
Prezydent RP Lech Kaczyński
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Andrzej Przewoźnik
Wojewoda Lubelski – Genowefa Tokarska
Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Grabczuk

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Hrubieszowa
Stołeczny Komitet Odbudowy Pomnika Polskiego Partyzanta

Uroczystości odbywały się w ramach obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.

***

Losy pomnika…

29 października 2008 roku, po 43 latach spokojnego „leżenia sobie” w trawie, dzięki finansowemu wsparciu Rady Miasta Hrubieszowa i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stanął wreszcie w Hrubieszowie pomnik Polskiego Partyzanta wyrzeźbiony według projektu nieżyjącego Stanisława Momota (zmarł w 1989 roku).

Pomnik wyrzeźbił zespół artystów z Jarosławia, a zainstalowała na cokole firma z Grabowca. Ma on prawie 6 m wysokości i waży ponad 9 ton.

Granitowe bryły ze Strzegomia sprowadził na początku lat 60. Stefan Momot, partyzant i rzeźbiarz, który jednocześnie zaprojektował pomnik. Monument przedstawiający sylwetkę partyzanta z karabinem autor dedykował poległym kolegom z oddziałów partyzanckich na ziemi hrubieszowskiej.

W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków. Czas mijał, pomnika jednak nie budowano. Dlatego Momot kamień z niedokończoną rzeźbą przekazał w 1995 roku na rzecz miasta. Od tamtej pory bryła leżała w trawie.

W końcu akowcy zwrócili się do władz miasta z prośbą o dokończenie dzieła. Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Hrubieszowie doprowadził do wykonania ostatecznego projektu budowy fundamentów oraz sposobu montażu cokołu, uzyskano akceptację nazwy i inskrypcji pomnika w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Odsłonięcia pomnika dokonano 28 września 2009 roku na skwerze przy ul. Rynek w Hrubieszowie.

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009