Uroczyste pożegnanie żołnierza

HrubieszówAfganistan

Reklamy

13. czerwca w polskiej bazie wojskowej Ghazni pożegnano kpr. Miłosza Górkę, który dzień wcześniej zginął w wyniku wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego.

Punktualnie o godz. 07.30 czasu lokalnego, na uroczystej zbiórce na pasie startowym śmigłowców, ramię w ramię stanęli żołnierze polscy, amerykańscy i afgańscy, by wspólnie oddać cześć zmarłemu tragicznie koledze. Nie zabrakło także towarzyszy broni, którzy na co dzień, wspólnie z śp. kapralem Górką wykonywali powierzone im zadania.

„Nie tak miało być. Miałeś wrócić do kraju razem z nami. Poświęciłeś swoje życie tutaj, na afgańskiej ziemi. Żegnaj bohaterze” – tymi słowami gen. bryg. Andrzej Przekwas pożegnał swojego żołnierza.

„Nie wahał się w służbie dla pokoju w Afganistanie złożyć największej ofiary. Boże, przyjmij go na wieczną służbę” – modlił się ks. kpt. Rafał Kaproń, kapelan polskiego kontyngentu.

Chwilę później śmigłowiec Mi-17 z ciałem kaprala na pokładzie wystartował do bazy Bagram. Stamtąd zostanie wkrótce przetransportowane do kraju.

Dzień wcześniej, gdy tylko tragiczna wiadomość dotarła do bazy, odprawiono specjalną Mszę Świętą w intencji poległego żołnierza. Modlono się zarówno za spokój jego duszy jak i siłę dla rodziny w tak trudnych chwilach.

Wszyscy żołnierze i pracownicy cywilni Polskiego Kontynentu Wojskowego w Afganistanie łączą się w bólu z rodziną kpr. Miłosza Górki, wyrażając najszczersze wyrazy współczucia.

***

Tekst i zdjęcia: Anna Pawlak
Sekcja Informacyjno – Prasowa
PKW Afganistan
Ghazni

zobacz zdjęcia »