Uroczystości odpustowe w Sanktuarium

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W dniach 5 – 6 września br. odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie doroczne uroczystości odpustowe z okazji święta Narodzenia NMP.

***

W tym roku szczególnie dziękowano Panu Bogu za koronację cudownego Obrazu MB Sokalskiej, gdyż dokładnie 8. września mija 285. rocznica tego historycznego wydarzenia oraz wspominano 7. rocznicę intronizacji Obrazu w nowym miejscu kultu w Hrubieszowie.

Podczas uroczystej Mszy św. ks. bp Wacław Depo, Biskup Ordynariusz Zamojsko-Lubaczowski na prośbę o. Prowincjała Czesława Gnieckiego oraz proboszcza i gwardiana hrubieszowskiego o. Wenancjusza Stasiuka oficjalnie uznał i specjalnym dekretem nadał kościołowi pw. św. Stanisława Kostki – sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej – kanoniczny status Diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego.

W sobotę 5 września o godz. 18.30 Mszę św. wigilijną odprawił i kazanie wygłosił ks. prał. Andrzej Puzon, dyrektor zamojsko-lubaczowskiej Caritas oraz dziekan Dekanatu Hrubieszów Północ. Po Mszy św. wokół kościoła odbyła się procesja maryjna ze świecami podczas której rozważania przy stacjach Siedmiu Radości NMP wygłosił ks. prał. Andrzej Puzon. Procesja zakończyła się odśpiewaniem Apelu Maryjnego oraz zasłonięciem Cudownego Obrazu MB Sokalskiej.

Program niedzielnych uroczystości przedstawiał się następująco: o godz. 11:30 odbyło się oficjalne powitanie Pasterza Diecezji w progach świątyni oraz uroczysty ingres do kościoła. Duszpasterze wraz z wiernymi, służbą liturgiczną i Scholą zgromadzili się przed głównym wejściem do kościoła, by powitać Księdza Biskupa po staropolsku – chlebem i solą. Po ucałowaniu przez Biskupa relikwii św. Stanisława Kostki, patrona świątyni, przekazaniu kluczy do kościoła i pokropieniu wiernych wodą święconą na znak przynoszonego przez Biskupa błogosławieństwa, procesyjnie, przy śpiewie pieśni Chrystus wodzem, Chrystus Królem wprowadzono Dostojnego Gościa do świątyni. Po krótkiej modlitwie dzieci komunijne, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz grup duszpasterskich powitały Księdza Biskupa a o. proboszcz Wenancjusz Stasiuk OFM skierował słowo do Księdza Biskupa, w którym przedstawił sprawozdanie wizytacyjne za ostatnich 5 lat życia religijnego oraz stanu materialnego parafii.

Przed sumą odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonów i odrestaurowanej dzwonnicy. Ksiądz Biskup po odczytaniu modlitwy błogosławienia nowego dzwonu odlanego ku czci MB Sokalskiej oraz odrestaurowanych dwóch zabytkowych dzwonów wszedł do pomieszczenia na piętrze, gdzie mieszczą się dzwony i dokonał ich poświęcenia i okadzenia. Następnie Ksiądz Biskup uruchomił wszystkie dzwony począwszy od nowego dzwonu. Przy okazji remontu dzwonnicy firma p. Waldemara Łani z Przeworska wykonała także napęd elektryczny dzwonów.

Przy dźwięku dzwonów procesja liturgiczna udała się do ołtarza polowego, gdzie Ks. Biskup koncelebrował sumę odpustową podczas, której skierował do licznie zgromadzonych wiernych słowo pasterskie. Była to jednocześnie Msza św. z okazji wizytacji parafii. Mszę św. wraz z Pasterzem Diecezji koncelebrowali o. Czesław Gniecki z Krakowa, Prowincjał oo. Bernardynów, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Księdza Biskupa i notariusz Kurii oraz ks. Zbigniew Nikoniuk proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup ogłosił „Dekret ustanawiający kościół pw. św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym”. Ksiądz Biskup po ogłoszeniu dekretu zaapelował gorąco, aby sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej „stało się miejscem szczególnej modlitwy w intencji obrony życia i godności każdego poczętego dziecka”. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna z dziękczynnym Te Deum za ogłoszenie Dekretu oraz poświęcenie ziarna siewnego i nasion z okazji święta Narodzenia NMP. Na zakończenie uroczystości Pasterz Diecezji indywidualnie pobłogosławił wszystkie zgromadzone dzieci.

Po południu o godz. 18.00 na zakończenie odpustu były celebrowane uroczyste Nieszpory Maryjne.

***

źródło:
Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej

_________________________________________________

Na zdjęciu – ks. bp Wacław Depo.
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009