Urządzenia fiskalne, które przypominają smartfony

Polska branża technologii sprzedaży rozwija się dziś wyjątkowo prężnie. Potwierdzenia tej tezy nie trzeba długo szukać – wystarczy sprawdzić, co oferują produkowane współcześnie kasy i drukarki rejestrujące. A kiedy już się to zrobi, trudno oprzeć się wrażeniu, że urządzenia fiskalne zaczynają coraz bardziej przypominać smartfony. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie dwóch modeli marki Elzab: K10 oraz D10.

Reklamy

Materiał rekalmowy

 

Przechowywanie danych w formie cyfrowej, niewielkie gabaryty i mała waga, płynna współpraca z komputerem i innymi urządzeniami czy też interfejs użytkownika w postaci obszernego ekranu dotykowego. Jeszcze do niedawna trudno byłoby pomyśleć, że z tych wszystkich udogodnień będzie mógł korzystać użytkownik kasy lub drukarki fiskalnej. Dziś to już nie tylko sfera wyobraźni. Bogata funkcjonalność urządzenia, które służy do prowadzenia ewidencji sprzedaży, stała się faktem.

 

Pierwsza kasa fiskalna z ekranem dotykowym

Elzab K10 jest pierwszym urządzeniem fiskalnym na polskim rynku, w którym zdecydowano się na zastosowanie technologii dotykowej znanej ze smartfonów lub tabletów. Efekty? Z pewnością dużo bardziej intuicyjna obsługa, zbliżona do korzystania ze sprzętu, którym posługuje się dziś praktycznie każdy. Jednak ekran obecny w tym modelu wyróżnia się także odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szczelnością. Ponadto, urządzenia może używać osoba, która ma założone rękawiczki.

– Identyczne rozwiązanie technologiczne jest obecne w drukarce fiskalnej Elzab D10. Niemniej, trzeba pamiętać o tym, że obydwa urządzenia różnią się sposobem działania. Kasa może funkcjonować samodzielnie, natomiast drukarka musi współpracować z komputerem, na którym zainstalowano oprogramowanie sprzedażowo-magazynowe – opowiada Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

 

Archiwizacja danych w formie elektronicznej

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest przechowywanie kopii paragonu przez 5 lat, licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dany dowód sprzedaży został wystawiony. Na szczęście dane można także archiwizować w formie cyfrowej. Niezbędna będzie jednak do tego kasa lub drukarka, która posiada moduł elektronicznej kopii paragonów. Na czym polega działanie tej technologii?

– Urządzenie z kopią elektroniczną drukuje jedynie paragon fiskalny, który trzeba wydać klientowi, zaś jego kopię samodzielnie zapisuje na karcie pamięci SD lub microSD. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko automatyzacja pracy, ale także możliwość dodatkowego zabezpieczenia danych oraz mniejsze koszty eksploatacji kasy bądź drukarki – wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

 

Niewielkie urządzenie, które świetnie leży w dłoni

Powszechna dziś miniaturyzacja nie ominęła branży fiskalnej. Dzięki temu kasa lub drukarka wcale nie musi zajmować wiele miejsca na stanowisku pracy. Wręcz przeciwnie, na rynku są dostępne urządzenia mobilne, które można bez problemu transportować. A ich niewielkie gabaryty i mała waga wcale nie oznaczają konieczności zrezygnowania z przydatnych funkcji. Wystarczy wspomnieć, że wymiary Elzab D10 i Elzab K10 (obydwa modele mają identyczne obudowy) wynoszą zaledwie 70 x 95 x 190 mm. To niedużo więcej od produkowanych dziś smartfonów czy tabletów.

 

fot. mat. sponsora