Vademecum kolekcjonera – co powinieneś wiedzieć o kolekcjonowaniu monet

Kolekcjonowanie monet jest niezwykle ciekawym hobby, które pozwala rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach. Zarówno podczas pierwszych kroków w przygodzie z numizmatyką, jak i będąc posiadaczem szerokiej kolekcji, wciąż można nauczyć się czegoś nowego.

Reklamy

 

1. Zaczynamy kolekcjonowanie

 

Przed rozpoczęciem poszukiwania monet warto określić, jaki ich rodzaj będzie zbierany. Jeśli w zbiorze znajdą się monety złote i monety srebrne okolicznościowe i obiegowe z różnych okresów historycznych, a do tego trochę monet z przypadkowych miast lub krajów, kolekcja będzie niespójna, a samo jej uzupełnianie utrudnione. Określenie konkretnych cech kolekcji (np. monety obiegowe z okresu międzywojennego) uczyni hobby ciekawszym i bardziej ekscytującym.

 

2. Terminy numizmatyczne

 

Każdy kolekcjoner uczy się ich przez całe swoje życie. Ilość skrótów i terminów jest bardzo szeroka, ale poznanie tych najbardziej podstawowych pomoże wam łatwiej poruszać się w świecie kolekcjonerów:

 

  • awers – główna strona monety lub medalu
  • rewers – odwrotna w stosunku do awersu strona monety lub medalu
  • rant/obrzeże – boczna strona monety
  • numizmatyka – dziedzina kolekcjonerstwa obejmująca monety i banknoty.

 

3. Monety wymagają odpowiedniego przechowywania

 

Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, monety muszą być odpowiednio przechowywane, inaczej narażone są na niekorzystne działanie powietrza lub innych czynników, z którymi mogą mieć kontakt. Monety obiegowe zazwyczaj są w stanie, który pozwala na mniej kosztowne albumy i klasery, natomiast okolicznościowe, nie tylko ze względu na ich stan, ale też walory estetyczne powinno przechowywać się w bardziej eleganckich akcesoriach, na przykład w szkatułkach i kapslach.

 

Każdy kolekcjoner powinien przygotować się na przygodę. Poszukiwanie kolejnych elementów kolekcji jest ekscytujące, gdyż wymaga niekiedy podróżowania po całym kraju, a czasem nawet i świecie. Numizmatyka cieszy się coraz większą popularnością, gdyż pozwala doświadczyć wielu wrażeń i stworzyć kolekcję, która będzie miała ogromną wartość sentymentalną.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)