W geście solidarności z wolną Białorusią

Białoruś to nasz bliski sąsiad, ale tak mało o nim wiemy. Warto pamiętać, że Białoruś to nie tylko Łukaszenka i więźniowie polityczni, ale także bardzo ciekawy kraj sympatycznych ludzi, który warto bliżej poznać. Pomóc w tym ma bezpłatny internetowy kurs języka białoruskiego dla Polaków, uruchomiony na Portalu o Europie Środkowej – „Port Europa”.

Reklamy

Po co się uczyć języka białoruskiego? Przede wszystkim dla własnej satysfakcji i z ciekawości, dla rozszerzenia horyzontów. Faktem jest, że język białoruski nie ma zbyt dużego zastosowania praktycznego, co jest skutkiem polityki rusyfikacji, prowadzonej przez władze białoruskie. W obecnej sytuacji politycznej język białoruski stał się symbolem dążenia do wolności i integracji z Zachodem u opozycyjnie nastawionych Białorusinów. Posługiwanie się językiem białoruskim, a nie preferowanym przez Łukaszenkę rosyjskim, stało się w dzisiejszych czasach deklaracją poglądów demokratycznych, podobnie jak noszenie pomarańczowych wstążek podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 roku.

Z tego względu spopularyzowanie języka białoruskiego w Polsce jest w pewnym sensie oznaką solidarności z niezależnie myślącymi Białorusinami, którzy nawet w swoim kraju muszą walczyć o zachowanie własnego języka i kultury przed zalewem politycznie ukierunkowanej rusyfikacji, albo dokładniej mówiąc – resowietyzacji. Aleksander Łukaszenka często posługuje się argumentem, że język białoruski powinien zaniknąć, ponieważ nikt poza Białorusią go nie rozumie i nie potrzebuje. Ucząc się podstaw języka białoruskiego możemy pokazać sobie i światu, że jest inaczej.

Język białoruski jest bardzo podobny do polskiego i jest bliższy naszemu językowi, niż rosyjskiemu. Nasz kurs internetowy wykorzystuje te podobieństwa i jest przystosowany do poziomu osoby, która nie miała wcześniej styczności z cyrylicą. Kurs jest nastawiony na szybkie opanowanie podstaw języka (głównie rozumienia) i dla uproszczenia zastosowano w nim łacińską (polską) transliterację, zamiast zapisu cyrylicznego. Kurs jest bezpłatny, a w ramach przesyłanych drogą mailową lekcji są również podawane informacje o samej Białorusi, jej atrakcjach turystycznych i kulturze.

Na kurs można się zapisać tutaj:

http://porteuropa.eu/bialorus/jezyk-bialoruski/4252-bezplatny-darmowy-kurs-jezyka-bialoruskiego

***

Port Europa