W HDK wspominano Stanisława Karulaka – hrubieszowskiego Nikifora

30 września 2012 r. Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie w 40 rocznicę śmierci „Hrubieszowskiego Nikifora” zorganizowało „Wieczór wspomnień o Stanisławie Karulaku”.

Reklamy

Referat i prezentację multimedialną o twórczości artysty przygotowała Dorota Grzymała z hrubieszowskiego Muzeum im. ks. Stanisława Staszica.


Hrubieszowski Nikifor – Stanisław Karulak

We wschodnich zaułkach Polski, w Hrubieszowie, nazywają Go „hrubieszowskim Nikiforem”. Stanisław Karulak. Pamiętają Go już dziś jedynie najstarsi mieszkańcy Hrubieszowa, bo urodził się w 1890 roku (zm. 1972 r.). Już od dzieciństwa interesował się malarstwem i rzeźbą. Większość swojego życia spędził w Hrubieszowie i okolicznych wioskach. Pierwszą wojnę światową przeżył w carskiej armii, walcząc o niepodległość swojej ojczyzny. Podczas drugiej wojny światowej mieszkał w Hrubieszowie. Zdobył wtedy zawód kamieniarza, ale pracował na kolei, jako dróżnik. Jego pasje związane z malarstwem i rzeźbą, cały czas Mu towarzyszyły. Tworzył w chwilach wolnych, ale nie był docenianym twórcą. Dorabiał sobie do niewielkiej pensji dróżnika sprzedażą obrazów, rzeźb i figurek z gliny. Niewielkie były to pieniądze, ale twórca miał szansę nie rozstawać się z pędzlem i dłutem. Właściwie dopiero po przejściu Karulaka na emeryturę odkryto Jego talent. Zainteresowało się Nim Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie a ówczesny prezes Towarzystwa, Wincenty Piątak, propagował twórczość Stanisława Karulaka w różnych środowiskach twórczych. 

 

Czytaj więcej w tekście Agaty Ignatowicz…

„Hrubieszowski Nikifor” – Stanisław Karulak


Źródło: polskiemuzy.pl