W jaki sposób wysłać przelew międzynarodowy – co warto o tym wiedzieć?

Mieszkając za granicą nieraz może nam się zdarzyć, że będziemy musieli wysłać przelew międzynarodowy. Należy do tego podejść z rozwagą i skupić się, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Pomimo tego, że operacja te wydaje się być bardzo skomplikowana i brzmi groźnie – w praktyce jest to czynność prosta, jeżeli wie się parę podstawowych rzeczy.

Reklamy

 

W jaki sposób najlepiej wysłać przelew?

Opcje są dwie – skorzystanie z usług banku bądź firmy. Choć przelewy bankowe są zdecydowanie bardziej popularne to dużo wygodniejsze, a często również opłacalne jest zlecenie takiej operacji specjalistycznym przedsiębiorstwom, które zajmują się pośrednictwem w przelewach międzynarodowych. Korzyści płynące z takiego sposobu przesyłania pieniędzy są oczywiste. Po pierwsze – prostota wykonania. Wystarczy zarejestrować konto przez stronę internetową a następnie wypełnić kwestionariusz dotyczący danych przelewu. Operacje możemy zlecać zarówno przez e-maila, telefonicznie jak i używając strony internetowej. Ponadto, przewagą firm pośredniczących jest lepszy kurs wymiany walut. Podsumowując wszystkie za i przeciw – lepiej jest zdecydować się na pomoc takiego przedsiębiorstwa.

 

A jeśli jednak przelew bankowy?

Wówczas warto znać kilka podstawowych pojęć. Przede wszystkim warto zorientować się w różnicach pomiędzy SEPA i SWIFT.  Przelew, dla którego można wybrać opcję SEPA jest zazwyczaj zdecydowanie tańszy, jednocześnie należy pamiętać, że dotyczy on tylko pieniędzy przelewanych w obrębie Unii Europejskiej oraz państw mieszczących się na Starym Kontynencie. Istotne jest jednak, aby kraj ten mieścił się w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. W innym wypadku musimy wybrać opcję SWIFT, która w zależności od wysokości przelewu, może kosztować nas już znaczenie więcej. Ponadto, wysyłając pieniądze przez bank należy pamiętać o tym, że przeliczy on kwotę według własnego ustalonego kursu. Zazwyczaj nie jest on korzystny i można to zaliczyć do dodatkowych kosztów przelewu. Ważne jest również, aby znać numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, czyli międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Znaczy to, że wysyłając przelew do Polski powinniśmy dodać przed numerem konta oznaczenie PL. Kolejną istotną kwestią jest kod BIC. Jest to pewnego rodzaju gwarancja, że przelew dotrze do odpowiedniego banku. Kod ten można zdefiniować jako adres konkretnej instytucji bankowej w sieci SWIFT.

 

Kto płaci za przelew?

Opcje pokrycia kosztów przelewu są trzy. BEN – oznacza to, że wszelkie opłaty ponosi odbiorca. Istotne jest jednak, że może to wpłynąć na ilość pieniędzy, które znajdą się na jego koncie po przelewie. Jego koszty zostają bowiem pobierane z przesyłanej kwoty. SHA – wybór tej opcji to inaczej podział kosztów przelewu pomiędzy nadawcę i odbiorcę. W tym przypadku również wszelkie opłaty za przelew, które obciążają beneficjenta, zostaną potrącone z kwoty, która będzie mu przesyłana. Jedynie ostatnia opcja daje pewność, że kwota przelewu nie zostanie naruszona i dokładnie tyle, ile zostało wysłane znajdzie się na koncie odbiorcy. Rozwiązanie takie nazywa się OUR i w tym przypadku to nadawca pokrywa wszelkie koszty przelewu.

Przelewy międzynarodowe to operacja, o której warto wiedzieć jak najwięcej jeszcze przed przystąpieniem do jej wykonania. Jeżeli nie do końca orientujemy się w przelewach bankowych to najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które pośredniczą w przesyłaniu pieniędzy międzynarodowo. Jest to bowiem opcja łatwa, dość tania i bezpieczna.

MK
Więcej na: https://www.easysend.pl.

 

fot. mat. sponsora