24 lipca 2024

W ostatnią niedzielę wakacji Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu zaprasza na 2. Zlot Pojazdów Zabytkowych!

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprasza miłośników starej motoryzacji na 2. Zlot Pojazdów Zabytkowych w Zamościu, który odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia 2023.

Reklamy

Tego dnia będzie można oglądać pojazdy wyprodukowane w latach 1944-1992. Wyjątkiem z racji swojego święta – kultowy Fiat 126p obchodzi w tym roku 50-te urodziny – są „maluchy”, których nie dotyczy wspomniany okres produkcji.

– Mamy zgłoszonych już ponad 100 samochodów i 40 motocykli, i ciągle przyjmujemy kolejne. Do tego zgłosiło się kilkanaście innych pojazdów jak traktory, autobusy czy przyczepy. Na liście są pojazdy kultowe jak Fiaty 125p, Fiaty 126p czy Polonezy, ale także Moskwicze, Trabanty, Wołga czy Tarpan. Zapowiada się nam wspaniałe święto motoryzacji w Zamościu! – zapowiada  imprezę Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotu.

Reklamy

Partnerem tegorocznego zlotu zostało Muzeum Fiata 126p w Bielsku-Białej. W nawiązaniu do 50. rocznicy produkcji kultowego malucha (zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki FSM w Bielsku-Białej w 1973 roku) twarzą zlotu będzie wyjątkowe auto, bez drzwi i dachu, czyli Fiat 126p Malubats (samochód ratownictwa plażowego) z kolekcji wspomnianego muzeum. Pojazd ten na co dzień można zobaczyć w Polsce jedynie w muzeum w stolicy Podbeskidzia – zatem warto przybyć na zlot do Zamościa. Malubatsa będzie prezentować Antoni Przychodzień – twórca Muzeum Fiata 126p, wielki pasjonat kultowego malucha.

W trakcie części konkursowej wyróżnione zostaną najbardziej oryginalne pojazdy. Organizatorzy zaplanowali następujące kategorie: najpiękniejsze samochody i motocykle zlotu, kategoria specjalna (przyczepy, traktory, autobusy i inne), Nagroda Publiczności, Najpiękniejszy „Maluch” zlotu, Najpiękniejszy Pojazd Okiem Kobiety, artefakty PRL-u w klasyku. Wyłonią także najciekawsze przebranie z minionej epoki, najstarszy samochód i motocykl oraz wystawcę z najbardziej odległego miejsca od Zamościa.

Reklamy

Organizatorzy szykują więcej atrakcji. Będzie strefa dla dzieci z lodami i dmuchańcami oraz strefa gastronomiczna. Do tego przede wszystkim zmotoryzowane towarzystwo! Wcześniej na stronie muzeum na Facebooku odbywać się będzie głosowanie na Nagrodę Publiczności zlotu – nagrodami dla głosujących będą książki „Maluch” z dedykacją Przemysława Semczuka, autora barwnej, pełnej anegdot i emocji opowieści o samochodzie, który zmotoryzował Polskę. W tle życie codzienne naszych rodziców i dziadków, a przy okazji ściąga z historii PRL.

Prezentacja pojazdów rozpocznie się o godz. 12:00 pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów 6 (wstęp na wydarzenie jest bezpłatny), a zakończy przejazdem ulicami miasta na Rynek Wielki w Zamościu. Niżej publikujemy program imprezy. Wydarzenie będzie jedną z atrakcji Festiwalu „Zamość na okrągło”.

Organizatorem zlotu klasyków jest Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu (można tam zwiedzić 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem do którego głosu użyczył legendarny lektor Tomasz Knapik), a sponsorami Myjnia Bezdotykowa SKÓRA, Royal Detailing i Wrapness. 

PROGRAM WYDARZENIA (ul. Weteranów 6):

10:00 – 12:00 rejestracja uczestników zlotu

12:00 oficjalne rozpoczęcie zlotu

12:00 – 14:30 prezentacja pojazdów

12:20 rozdanie książek „Maluch” Przemysława Semczuka (wśród głosujących na nagrodę publiczności)

12:30 rozmowa z rzeczoznawcą na temat rejestracji pojazdów na żółte tablice

13:00 konkurs na najciekawsze przebranie z minionej epoki (konkurs nie tylko dla wystawców, ale także dla publiczności)

13:30 pokaz siły i koncentracji na pace 60-letniego Chevroleta C-10 (RKKT Zamość)

14:00 wręczanie nagród w kategoriach: najciekawsze artefakty PRL-u w klasyku i Najpiękniejszy Pojazd Okiem Kobiety

14:30 parada (przejazd ulicami miasta na Rynek Wielki)

15:00 – 16:00 pokaz klasyków na Rynku Wielkim i wręczanie kolejnych nagród (m.in. nagród na najciekawsze pojazdy i nagrody publiczności)

Partnerem medialnym wydarzenia jest portal lubiehrubie.pl.

Zobacz też:

Hrubieszów: Mieszkańcy na ratunek pomnikowi przyrody [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


info, grafika: Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu