W poszukiwaniu doniczki idealnej – 3 wskazówki!

Żaden ogród nie będzie kompletny bez doniczek. Całe szczęście, istnieje tak wiele różnych rodzajów doniczek – od tradycyjnych do nowoczesnych wzorów, że nie będzie żadnych trudności ze znalezieniem takich, które będą pasować do aranżacji ogrodu z równoczesnym upewnieniem się, że wybrane rośliny będą tam się dobrze rozwijać.

Reklamy

 

Tradycyjny styl doniczki został wyparty przez szereg atrakcyjnych, modernistycznych wzorów. Dzisiaj jedynie jeszcze doniczki przemysłowe mają geometryczne kształty i duże, gładkie powierzchnie. Podjęcie decyzji o tym, która z nowoczesnych doniczek będzie pasować do Twojego ogrodu wymaga nie tylko pewnej wiedzy, ale też i intuicji.

 

1) Znajdź doniczki w stylu, który Ci odpowiada

Musisz wiedzieć czego chcesz zanim jeszcze wybierzesz się po doniczki. Może jesteś kimś kto bardzo lubi nowoczesny styl, albo możliwe że szukasz metalowego garnka w bardziej industrialnym klimacie. Być może wolisz tradycyjny wygląd, jaki prezentują przestarzałe garnki, biorąc pod uwagę ich strukturę i glazurę, co sprawia że naoczny świadek może sądzić, że tkwią one w twoim ogrodzie już od dziesięcioleci. Musisz kupić takie, które zwyczajnie ci się podobają – dzięki temu zawsze będziesz szczęśliwy, spędzając czas w swoim ogrodzie.

 

2) Weź pod uwagę sam ogród

Poszukaj czegoś, co pasuje do tematu Twojego ogrodu – jeśli ma się duże patio można korzystać z kwadratowych doniczek wykonanych z cementu lub kamienia, natomiast jeśli ma się jakąś fontannę bądź oczko wodne – można postawić na bardziej okrągłe lub bardzo przeszklone doniczki przemysłowe i tradycyjne. Istnieje tak wiele różnych rodzajów i stylów doniczek, w których można znaleźć coś, co pasuje do ogólnej atmosfery ogrodu. Z drugiej strony, możesz też zdecydować się na coś co wyróżni się w tejże przestrzeni.

 

3) Skorzystaj z porady

Warto także skorzystać z porady projektanta ogrodu, lub kogoś, kto pracuje z aranżacją doniczek i zna się na roślinach. Rośliny mogą mieć problem ze wzrostem, jeśli zostaną umieszczone w niewłaściwym rodzaju doniczki – w zależności od tego, ile przestrzeni drenażowej i schronienia potrzebują. Niewielki ogród nie będzie dobrze wyglądał, jeśli zasadzimy tam duży krzew, na przykład, podczas gdy nadmiernie duża doniczka będzie dla kilku mieczyków też nie będzie odpowiednim pomysłem. Eksperci może również być w stanie doradzić co do tego, jak dbać o doniczki by służyły jak najdłużej. Mogą podpowiedzieć, że bardziej wytrzymałe doniczki produkcyjne mogą być doskonałą alternatywą dla bardziej kruchych, ceramicznych. Nie musisz stosować się do zaleceń w całości, jeśli nie chcesz tzn. jeśli zakochasz się w zupełnie nieodpowiedniej doniczce – kup ją i potem dopiero poszukaj roślinki, która będzie do niej pasować.

Artykuł powstał we współpracy z FORMPLAST producent doniczek.

 

 

fot. mat. sponsora