W trosce o bezpieczeństwo naszych babć i dziadków

5000 ulotek „Bezpieczny Senior” trafi dzisiaj do czytelników Dziennika Wschodniego. To akcja prewencyjna policji poświęcona bezpieczeństwu osób starszych, dedykowana wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich święta. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych policja przypomina, jak nie stać się ofiarą oszustw popełnianych metodą na tzw. wnuczka, czy policjanta.

Reklamy

 

Każdego niemal tygodnia dochodzi do oszustów popełnianych na szkodę osób starszych, samotnie mieszkających. Sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, podszywając się za pracowników różnych firm, instytucji, czy członków rodziny, wyłudzają od nich pieniądze. Często mieszkańcy naszego województwa tracą oszczędności całego życia.  Policjanci garnizonu lubelskiego organizują szereg akcji, kampanii prewencyjnych, spotkać by mówić o metodach działania sprawców i ostrzegać jak nie stać się ofiarą przestępstwa. 

Dzisiaj z okazji święta wszystkich Babć i Dziadków dołączyliśmy naszą ulotkę pn. „Bezpieczny Senior” do wydania „Dziennika Wschodniego”. 5000  ulotek dedykowanych seniorom, trafi do czytelników gazety.  O tym jak ustrzec się zagrożeń będą przypominali także policjanci Wydziału Prewencji KWP w Lublinie, którzy w godz. 8: 00 – 15: 00 będą pełnili dyżur telefoniczny pod nr 81 535-59-30.

Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!


Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

 

źródło i fot. KWP Lublin