W zgodzie z prawem

Hrubieszów

Co grozi za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych? Kiedy nieletni odpowiadają za swoje czyny? Jakie konsekwencje niesie łamanie prawa przez młodzież?

Reklamy

Na te i wiele innych pytań odpowiedź można było uzyskać w miniony wtorek 09.12.2008 roku w sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie (ul. Zamojska 18), kiedy to odbyło się spotkanie z sędzią – panem Robertem Kowalczukiem – Przewodniczącym III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Ze względu na czasy w jakich przyszło nam żyć wykład wzbudził wśród uczniów duże zainteresowanie. Innym powodem był profesjonalizm prowadzącego. Sędzia w sposób interesujący i obrazowy przedstawił nam realia związane z różnorakimi przestępstwami popełnianymi przez osoby nieletnie.

Sędzia uświadomił nam również jak trudne i odpowiedzialne jest „posługiwanie się” prawem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi los dzieci i młodzieży. Okazuje się, że praca sędziego to rodzaj „powołania” wymagającego wielu wyrzeczeń i trudnych decyzji.

Z badań socjologicznych wynika, że problem przestępczości wśród nieletnich wzrasta z roku na rok. Tego faktu nie należy lekceważyć. Czynnikami powodującymi wzrost przestępczości są min.: problemy rodzinne, alkohol, narkotyki, problemy emocjonalne, przemoc i złe towarzystwo. Profilaktyka i pomoc różnych instytucji może przynieść pożądane efekty. Dużo jednak zależy od nas samych.

Nie każdy może zostać sędzią. Każdy może jednak decydować o własnym życiu.
Pan Robert Kowalczuk podczas spotkania uświadomił nam, że jeden „głupi” błąd popełniony w młodości może zmienić całe nasze życie.

Wszyscy prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej drogi.

Kiedy więc „przyjaciele” będą nas namawiać do czegoś niezgodnego z prawem – zastanówmy się – „czy warto?” i czy to są naprawdę nasi przyjaciele…

Opr.: Marta Szpinda / Daniel Buchowiecki
Foto: ZS nr 1

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow 2008-12-13