Wakacje z maluszkiem – jak przygotować się do rodzinnego urlopu?

Rodzinny wyjazd z małymi dziećmi to nie lada wyzwanie. Oczywiście może się udać i może być wspaniale, ale tylko pod warunkiem, że wszystko odpowiednio zaplanujemy – począwszy od wyboru miejsca noclegowego i spakowania walizek, a skończywszy na wyborze atrakcji i rozrywek na miejscu. Jak zatem przygotować się do rodzinnego wyjazdu z małym dzieckiem?

 

Rodzinny wyjazd z małymi dziećmi to nie lada wyzwanie. Oczywiście może się udać i może być wspaniale, ale tylko pod warunkiem, że wszystko odpowiednio zaplanujemy – począwszy od wyboru miejsca noclegowego i spakowania walizek, a skończywszy na wyborze atrakcji i rozrywek na miejscu. Jak zatem przygotować się do rodzinnego wyjazdu z małym dzieckiem?

Dobry plan to podstawa

Spontaniczne wyjazdy są świetne! Czasem mamy po prostu wszystkiego dość i nie marzymy o niczym innym jak tylko o tym, by rzucić wszystko i wyrwać się z szarzej rzeczywistości choćby na chwilę. Niestety musimy mieć świadomość tego, że tego typu decyzje w przypadku wojaży z najmłodszymi członkami rodziny mogą przysporzyć nam sporo kłopotu i przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Małe dzieci mają duże potrzeby. Nie możemy narażać naszych pociech na złe warunki, jeśli spontanicznie wyruszymy w podróż i w jej trakcie okaże się, że nie możemy znaleźć dobrego obiektu noclegowego. Aby i dla nas opieka nad maluszkiem była łatwiejsza i wygodniejsza, musimy zadbać o swobodny dostęp choćby do łazienki i toalety. Równie istotny jest dostęp do rozrywek i atrakcji na miejscu. Największym wrogiem każdego wyjazdu jest bowiem nuda.

Dlatego też każdy wyjazd warto uprzednio dobrze zaplanować, by nie jechać „w ciemno” i nie doznać rozczarowania. Planowanie to wcale nie musi zajmować wiele czasu. Nawet jeśli zdecydujemy się na wyjazd tu i teraz, a będzie on miał nastąpić za 2-3 dni, mamy szansę dopiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik, jeżeli poświęcimy chwilę i skupimy się na temacie.

Przede wszystkim stwórzmy listę. Zapiszmy na niej rzeczy, które obowiązkowo musimy wziąć, m.in. dziecięce ubrania (dużo, aby nie trzeba było ich co chwilę prać!), leki, środki opatrunkowe, ulubione zabawki dziecka, bez których nie jest w stanie zasnąć. Dopiero kiedy poszczególne przedmioty faktycznie znajdą się w walizce lub w samochodzie, możemy je wykreślać kolejno z listy.

Wspólnie zadecydujmy, dokąd jedziemy. Powinna to być decyzja wszystkich członków rodziny, aby każdy był zadowolony i aby każdy znalazł na miejscu coś dla siebie. Obecnie, gdy mamy tak swobodny dostęp do internetu, sprawdźmy różne oferty noclegowe, porównajmy je ze sobą. Wybierzmy obiekt, który naprawdę spełnia nasze oczekiwania.

Obiekt to jedno, ale nie zapomnijmy też o atrakcjach poza nim. Sprawdźmy, czy odpowiadają nam, czy rzeczywiście z nich skorzystamy i będziemy zadowoleni z takiego planu zwiedzania. Jeśli wybieramy się w podróż samochodem, nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać ciekawych atrakcji turystycznych w nieco dalszej odległości od miejsca, do którego się wybieramy, np. w promieniu 30-40 km.

 

Udogodnienia obiektu noclegowego

Kiedy już ustalimy, co należy spakować, gdzie chcemy jechać i z jakich atrakcji na miejscu zamierzamy skorzystać, dowiedzmy się dokładnie, co oferuje dany obiekt noclegowy, którego wybór rozważamy. Skoro wybieramy się na urlop z małym dzieckiem, musi on wychodzić naprzeciw potrzebom i wymaganiom najmłodszych gości. Pokoje powinny być odpowiednio dostosowane, tzn. posiadać zabezpieczenia kontaktów i narożników mebli, oddawać do dyspozycji np. podgrzewacz do butelek (wówczas nie musimy już wieźć go ze sobą!), wanienkę, nocnik, podest do umywalki, nakładkę do WC, itp.

Równie istotna jest taka kwestia jak menu w hotelowej restauracji. Jeśli nasze pociechy są już nieco starsze i jedzą samodzielnie, powinny mieć możliwość wyboru zdrowych i jednocześnie bardzo smacznych dań. Coraz więcej obiektów wychodzi naprzeciw ich potrzebom w tym względzie i oferuje menu dla dzieci. Warto upewnić się, czy wybrany przez nas hotel też posiada takie menu w swojej ofercie.

 

Atrakcje, które pozwolą w pełni skorzystać z urlopu

Mowa tutaj nie tylko o atrakcjach danej miejscowości i regionu, ale o atrakcjach, jakie oddaje do dyspozycji gości sam obiekt. To ważne, by takowe były, bo w przypadku niepogody i niemożności dłuższego wyjścia dzieci będą się nudzić, a to nigdy nie wróży niczego dobrego…

O jakich atrakcjach mowa? Oczywiście na miejscu „honorowym” należy wymienić basen, bo maluchy co do zasady wprost uwielbiają zabawy w wodzie! Jest to też przyjemna i relaksująca rozrywka dla rodziców. W dobrym obiekcie nie powinno zabraknąć sali zabaw. Tym lepiej, jeśli dzieci mogą w niej zostać pod opieką profesjonalnych animatorów, a rodzice w tym czasie odpocząć i nacieszyć się swoim własnym towarzystwem.

Wszystkie te i wiele innych atrakcji zapewnia Hotel Arłamów**** położony w górach. Na miejscu znaleźć można także m.in. stadninę koni, pole golfowe, strzelnicę, halę sportową z licznymi atrakcjami. W sezonie zimowym z kolei działa tu nawet stok narciarski i lodowisko. Wszystko to w otoczeniu malowniczych gór, u wrót Bieszczad. Jest to więc niezwykle przyjemne i klimatyczne miejsce, doskonałe na rodzinny wypoczynek o każdej porze roku!

 

(tekst i fot. mat. partnera)